Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Moleküler Mutfak Sihirbazı: 'justaddwater'

Amber EROYAN / 04 Nisan 2013
Mekan ziyaretlerini bir ay askıya alan Mimarın Göbeği, Koz Susani Design'ın heyecan verici gelecek tasavvurunu sayfalarına taşıyor.Mekan ziyaretlerini bir ay askıya alan Mimarın Göbeği, Koz Susani Design'ın heyecan verici gelecek tasavvurunu sayfalarına taşıyor.


Defne Koz
ve Marco Susani tarafından geliştirilen justaddwater adlı konsept, 'moleküler mutfak' deneyiminin evlere nasıl taşınacağını gösteriyor.

Koz ve Susani'nin, geçtiğimiz aylarda İstanbul'da düzenlenen alldesign koferansında gerçekleştirdikleri "nature>evolved" sunumu çerçevesinde bahsettikleri konseptin düşünsel arka planında şu soru yatıyor:

-‘Yapay' olan doğalın karşıtı değil de, doğanın ivmeli evrimi ise,
- Tasarımcılar bu ilerlemeye iyimser yaklaşıp, bunu, gezegeni yok etmekle son bulacak ‘şu-eski-tarz-ilerleme' yerine, güncellenmiş bir ilerleme fikri şeklinde yorumlasa,
- Doğaya meydan okuma konusunda çekimser davranmayıp, daha iyi bir doğa için çalışılsa,
- Tasarımcının işi, nesneler dünyasının evrimi ile doğanın evrimi arasındaki ayar olsa, gelecek neslin insanları ve nesneleri arasında bir ahenk yaratılabilir mi?

Bilimkurgu filmlerinde, insanların beslenmesini sağlayan hap formlu yiyeceklerden çok da uzakta olmadığımızı gözler önüne seren sunumda, 'geleceği tasarlarken' daha iyimser bir senaryoyla yola çıkan Koz ve Susani, akıllı teknolojilerle doğanın uyumlu birlikteliği üzeriden evrilen yeni mutfak deneyiminin çerçevesini çiziyor.

Koz Susani Design'ın ‘justaddwater' (sadecesuekle) adlı projesi, yaratıcı gastronomiyi akıllı mutfak gereçleriyle buluşturuyor. Justaddwater, yemek deneyimini baştan sona, yani yemeğin kendisinden, onu hazırlamak için kullanılan aletlere varıncaya dek geniş bir çerçevede tanımlıyor.

Projenin amacı, yerel hammaddeler ile, dünyaca ünlü şeflerinin tariflerini içeren ve evdeki inovatif gereçlerden geçirilerek elde edilen ‘lezzet hapları' (flavor pills) bir araya getirerek, en iyi, en taze yemeği hazırlamak.Projede yer alan, moleküler mutfak esinli ‘lezzet hapları', şeflerin tariflerinden yola çıkarak hazırlanan lezzet ve besin takviyesi konsantrelerini, şaşırtıcı formlardaki ambalajlarla kullanıcıya sunuyor. Justaddwater projesindeki ‘lezzet hapları', yemek keyfini kutlamak için hazırlanmış ‘hap tarifler' (recipe-in-a-pill) olarak da tanımlanabilir.

Evde, taze meyveler ve sebzelerle birleştirilen bu haplar, ‘katalizör' görevi gören mutfak gereçleri kullanılarak işleniyor. Sonuç; yüksek kalite gastronomi, hız ve konforun dengeli birlikteliği...


Yazının devamı için ilerleyiniz >>>>> 
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin