Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Her 'Gram'ın Tadına Varmak...

Amber EROYAN / 02 Şubat 2013
Geçtiğimiz aylarda Lokanta Maya ile sayfalarımıza konuk olan şef Didem Şenol'un yeni mekanı Gram'ı keşfediyoruz bu ay... Taze mevsim sebzelerinin leziz birer yemeğe dönüştüğü mekan, enfes tatlılarıyla sizi hemen içeri buyur ediyor.

Geçtiğimiz aylarda Lokanta Maya ile sayfalarımıza konuk olan şef Didem Şenol'un, Tepebaşı Meşrutiyet Caddesi'ndeki yeni mekanı Gram 'ı keşfediyoruz bu ay...

Taze mevsim sebzelerinin leziz birer yemeğe dönüştüğü mekan, 'fırından ne çıksa yerim' diyeceğiniz enfes tatlılarıyla sizi hemen içeri buyur ediyor.


Didem Şenol, Lokanta Maya'nın yakınında, deneme mutfağı ve ofis olarak işleyecek bir mekan ararken, Gram fikri doğruyor. Mekanın kendini döndürebilmesi için, ortaya çıkan ürünlerin satışa sunulmasına karar veriyor ve Mayıs 2012'de ilk müşterilerini ağırlamaya başlıyor.

Hafta içi her gün 08:30 - 17:00 saatleri arasında servis yapan Gram, Cumartesi günleri kapısını 10:30'da açarak, uzun kahvaltılara olanak sağlayan mönüler sunuyor.

Mevsimlik malzemelerden yapılan yemeklerin bulunduğu büfe, 12:00'den 15:00'e kadar açık kalıyor. Günün spesiyalitelerini duvardaki cam board üzerinden takip edebiliyorsunuz. Bir de gün boyu satışta olan tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar var.

Mekanın, servisi 17:00'de sonlandırmasının nedeni, akşamları yemekli davetlere ev sahipliği yapıyor olması. 'Private dining' hizmeti de veren Gram'ı, sadece size ve arkadaşlarınıza özel bir yemek salonu gibi kullanabiliyorsunuz. Lokanta Maya'yı kapatmak isteyen kalabalık gruplar oranın işlemesini zorlaştırdığı için böyle bir çözüme gidilmiş. 10 kişiden başlayan, oturmalı 16, ayakta ise en fazla 35 kişilik davetler verilebiliyor.

Gram'da başrolü, açık mutfağın ortasında konuşlanan Aga fırın oynuyor. Kızartma yapılmadığı için, fırından o gün ne çıkarsa mönüyü o oluşturuyor. Hamur işleri gibi, sebzelerin tamamı da bu anaç fırında pişiyor.

Ziyaretim sırasında açık büfede şöyle bir kompozisyonla karşılaştım: Ispanaklı ve karamelize soğanlı balkabağı salatası, hindiba salatası, ıspanak köklü levrek, hardal tohumlu elmalı kereviz, Brüksel lahanası, lahana salatası, kök rezene salatası, narlı otlu baklagil salatası, fırın patlıcan salatası...

Tatlılar arasında, dev boy bezelerin en çok beğenilen Gram spesiyalitelerinden olduğunu öğreniyorum. Portakallı, sakızlı, kakaolu ve Türk kahveli çeşitleri bulunuyor. (Mekandan ayrılırken, fırından az önce çıkmış olan portakallı ve sakızlı bezelerden birer tane kapıp ofise yollandım. Tatlının tam ortasındaki portakal ve sakız özü sizi gerçekten bambaşka diyarlara götürüyor. Biraz şekerli ama berektli ve leziz bir ürün).

Bunun dışında Brownie ve çikolatalı hurma da ilgi gören tatlılardan...

Lokanta Maya'da kolaylaştırıcı rol üstlenen mimar Cem Kocacıklıoğlu, Gram'ın yapımında kaba inşaattan itibaren rol almış.  İsim önceden belli olduğundan, bu mütevazi ağırlık ölçüsü, iç mekan tasarımında 'baş tacı' edilmiş. Aydınlatma elemanı olarak bize tepeden bakan irili ufaklı ahşap ağırlıklar, girişteki tatlılarla Hansel ve Gretel evine dönen ortamı daha da sıcak kılıyor.    Alan kısıtlı olduğu için Gram 'a rezervasyon yaptıramıyorsunuz ama genellikle civarda çalışan insanların uğrak yeri olduğundan, hızlı bir sirkülasyon söz konusu...  Öndeki tabureli alanla arkadaki masalı bölüm dahil, yaklaşık 20 kişiyi ağırlayabiliyor.

          


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları