Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Hem Tarz, Hem Lezzetli Hem de Çok Keyifli: Inari Omakase

Pınar Ersü, Y. İç Mimar-Aydınlatma Tasarımcısı / 13 Mart 2019
İstanbul’un en iyi suşi menülerinden birine sahip olan Inari Omakase, özgün iç mimarisinde keyifli bir lezzet şöleni deneyimlemek isteyenleri Kuruçeşme’ye bekliyor.

Japonların inancına göre "İnari", nefesin, pirincin, çayın ve tilkilerin tanrısı demek. Kendini ya dişi beyaz bir tilki, ya da çekici bir kadın olarak insanlara gösterdiğine inanılıyor. "Omakase" ise "şefin tercihi"; yani bir bakıma sürprizlere açık, deneyimsel ve şaşırtıcı demek. Bu iki anlamlı kelime yanyana gelip, yiyebileceğiniz en iyi suşi menülerinden birisi ve özgün iç mimari ile buluşunca, keyifli bir zaman geçirmek kaçınılmaz oluyor. İlk kez Kuruçeşme'de açılan İnari Omakase'nin Vadi İstanbul AVM'de de bir şubesi bulunuyor.

Mekana ilk girdiğinizde gerçekten yiyeceğiniz yemeklerin damağınızda bırakacağı tadı hissedebiliyorsunuz çünkü atmosferin şıklığı ve farklılığı adeta menünün orijinalliğini yansıtıyor. Kendilerini bir "tasarım mutfağı" olarak adlandıran Kitchen-ist'in kurucuları Nihal Akarsu ve Canan Tulca tarafından tasarlanan ve projelendirilen mekanda, Japon kültürünün esintilerinden oluşan malzeme ve uyarlamalar dışında, İnari tanrısına ithafen, dişiliğin ön plana çıktığı detaylar ve renkler mevcut. 

Trend bir renk olmasına rağmen tavanda ve mekanik boruların renk seçiminde kullanılan pembe tonu yıllar geçse de özgünlüğünü koruyacak nitelikte ve oldukça cesur bir seçim olmuş. Mekanın sıcaklığını ve dişiliğini vurgulamış. Tavanda yer alan aydınlatma elemanları Japon şemsiyelerine gönderme yaparken, dekoratif unsurlar projeye özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş. 

Farklı disiplinlerin bir iç mekan yaratılırken bir arada çalışmasının en güzel örneklerinden biri olan ve adeta bir yerleştirme niteliği taşıyan, mekanın bir duvarında bulunan kağıttan bitki ve çiçek aydınlatma panoları, sahne dekor ve kostüm tasarımcısı İlayda Çeşmecioğlu tarafından yapılmış. Bunlar, iç mimarların bahsettiği gibi dişiliği vurgularken, aynı zamanda uzakdoğunun kağıt ile olan kültürel ilişkisine gönderme yapıyor ve atmosfere oldukça güzel bir hareket katıyor.

Normalde restoranlarda cepheden en uzaktaki masa tercih edilmezken, iç mimarların akıllı çözümü ile mekanın en gerisindeki masa en çok talep gören masa olmuş. Kitchen-ist tarafından Inari’nin tilkiden kadına transformasyonunu simgeleyen tilki kuyruklu kadın görseli olarak tanımlanan gölge efektli ışık geçirgen pano, hem masanın ve çevresinin aydınlatmasını sağlıyor, hem de sosyal medyada önünde çekilen fotoğrafları paylaşmak için de harika bir fon oluşturuyor. Yükseltilmiş zemin üzerinde yer alan bu masada oturanlar da kendilerini mekanın en önemli müşterileri gibi hissediyor.

Bu masanın yanında açıkta bir suşi bar yer alıyor, böylece suşilerin nasıl hazırlandığını da görebiliyorsunuz. Dilerseniz özellikle bu masada oturarak "omakase" tarzı yemek yiyebilirsiniz, yani seçiminizi şefin ellerine de bırakabilirsiniz. Ayrıca oldukça şık tasarlanan barda yerinizi alabilir, hem menüdeki eşsiz kokteyllerden deneyebilir hem de bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Menüden bahsetmek gerekirse, alışılmışın dışında ve füzyon denilebilecek özelliklere sahip. Şef Barlas Günebak'ın önderliğindeki mutfaktan özellikle tatmanız gerekenler ise; başlangıçlardan trüflü mayonez ile birlikte sunulan Mısır Tempura ile sebze kızartması bu kadar güzel mi olur dedirten Sebze Tempura.

Suşilerden ise kızarmış patates ve yine trüflü mayonez ile kaplı Kırohana Roll, yılan balığı içeren Kamasutra Roll, tempura karides ve acı ton balığının uyumunu yakalamış olan Egekai Roll. Ama siz en iyisi şefin de tercihine güvenin ve Inari Omakase'yi sürprizlere açık bir şekilde de deneyimleyin.

Tüm fotoğraflar Inari Omakase ve Kitchen-ist'e aittir. 

İnari Omakase
A. Kuruçeşme Mah. Kuruçeşme Cad. No: 11 Beşiktaş / İstanbul
T. (0212) 265 96 01


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları