Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Türkiye'yi İngiltere'de Temsil Edecek Genç Tasarım Girişimcisi Belirlendi

mimarizm.com / 28 Temmuz 2009


British Council Londra
tarafından ve Eczacıbaşı Topluluğu ile topluluğun son yıllarda tasarım alanındaki girişimleriyle dikkat çeken markası VitrA işbirliğinde Türkiye'de ikinci kez gerçekleştirilen Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması'nın 2009 birincisi, 24 Temmuz Cuma günü İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu'nda yapılan Türkiye finalinde açıklandı. Yarışmada ipi göğüsleyen isim, GAEAforms kurucularından İzmirli Pınar Yar Govsa oldu.

Ödül töreninde açılış konuşması yapan Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Genel Müdür Yardımcısı Levent Giray , Eczacıbaşı Holding ve VitrA'nın sponsorluğunda ikincisi gerçekleşen bu yarışmaya destek olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. Yarışmaya gösterilen ilgiden ve başvuranların tasarımcılık konusunda gösterdikleri yüksek kaliteden çok etkilendiklerini belirten Giray, "British Council'in bu girişimi, Türkiye tasarım sektörünün gelişmesi için atılmış önemli bir adımdır" yorumunu yaptı.

Yarışmanın bu yılki galibi Pınar Yar Govsa ise, ürettikleri konusunda aldıkları olumlu yorumların, Türkiye'de tasarım konusunda kendilerinin de katkıda bulunabileceği şirketlerini kurma cesaretini verdiğini dile getirdi. Yarışmaya katılma amacının "İngiltere'nin tasarım konusunda isim yapmış kişileriyle tanışmak, tasarım turlarına katılmak ve bu konuda çalışan insanlarla çalışmak" olduğunu belirten Govsa, şunları ekledi: "Amacımız, Türkiye'de özgün, çağdaş ve kaliteli mobilya tasarımları üretmek."

Ürün tasarımı, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve tasarım tanıtımı kategorilerinde gerçekleştirilen ve bu yıl dokuz ülkede düzenlenen "British Council Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması"nın tüm birincileri, Eylül ayında İngiltere'de ülkelerini temsil edecek ve "Yılın Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi" olabilmek için yarışacaklar.

Türkiye birincisi, İngiltere'de geçireceği 2 haftalık yoğun programda, sektörün önde gelen isim ve kurumlarıyla tanışma fırsatını yakalayacak. Ayrıca, Avrupa'nın en tanınmış tasarım festivallerinden biri olan %100 Design ve Londra Tasarım Festivali'ne de katılabilecek. Londra'da gerçekleştirilecek olan Yılın Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması'nda birinci olan tasarımcı, 5000 Sterlin'lik bir mali destekle, girişimci fikrini British Council ile birlikte yürüteceği bir proje çerçevesinde gerçekleştirme fırsatını bulacak.

Pınar Yar Govsa Hakkında

1979 doğumlu Pınar Yar Govsa, Endüstri Tasarımcılığı Bölümü'nü New York Syracuse Üniversitesi'nde tamamladı. Dizayn konusunda yüksek lisansını Milano Domus Academy'de alan Govsa, İzmir'de GAEAforms adlı tasarım şirketini Tuğrul Govsa ile birlikte kurdu.

British Council Hakkında

Dünyada 110 ülkenin 220 şehrinde hizmet veren British Council, İngiltere'nin diğer ülkelerle eğitim olanakları ve kültürel ilişkileri geliştirmekle görevlendirilen en önemli kuruluşudur.

British Council, İngiltere ve diğer ülkelerde yaşayan kişiler ve kurumlar arasında kalıcı ilişkiler kurulmasının her iki ülkenin de yararına olacağı inancını taşımaktadır. British Council politik bir kuruluş değildir. Yaratıcılık, eğitim, bilim ve teknoloji, sanat, toplum gibi temel konularla ilgilenir.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye