Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Gezi'yi Hatırlattı

mimarizm.com / 20 Ekim 2014


Gezi direnişi sırasında hayatını kaybedenlere ve tüm direnenlere adanan VIII. Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'nin yarışma bölümünde ödüller sahiplerini buldu. Belgesel dalında birincilik ödülü, Gezi'yi Hatırlamak ve EURITMIA filmleri arasında paylaşılırken, canlandırma dalında da DLRG'nin oldu.


Dünya Mimarlık Günü kutlamaları çerçevesinde 10. Mimarlık ve Kent Şenliği etkinlikleri kapsamında bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'nin uluslararası yarışma bölümünde ödüller, 18 Ekim Cumartesi akşamı TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nden düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Gezi Direnişi'nin birinci yılında yapılan bu yılki festival, direniş sırasında hayatını kaybedenlere ve tüm direnenlere adanmıştı.

TMMOB Mimarlar Odası'nın yaşam kalitesini ve kültür ortamını geliştirmek için yürütmekte olduğu çalışmalara sinema alanında yeni bir boyut kazandırmak amacıyla düzenlenen festivalin uluslararası alanda düzenlenen 'yarışma' bölümüne kabul edilen filmlerin ana teması 'mimarlık ve kent' başlığını taşıyor. Yarışma bölümüne Almanya, Fransa, Hollanda, İran, İtalya, Kolombiya, Rusya, Sırbistan ve Türkiye'den 59 yönetmen, 49 film ile katıldı. Oluşturulan seçkide, festival süresince yarışma bölümünden 23, özel gösterim bölümünden 4 olmak üzere toplam 27 belgesel ve animasyon film, İstanbul'un iki yakasında dört ayrı salonda seyircisiyle buluştu.


Birincilik ödülünü alan iki belgeselden biri olan Gezi'yi Hatırlamak filminin yönetmeni Timurtaş Onan, çıkış noktasının hem bir bellek oluşturmak; hem de atılan iftiralara yanıt vermek olduğunu söyledi.


Belgesel dalında birincilik ödülü, Gezi direnişi ve Kolombiya'nın


Bu yıl belgesel dalında birincilik ödülü Enrico Diego Mandirola ve Juan Pablo Aschner Rosselli imzasını taşıyan ve Rogelio Salmona'nın Bogota'daki mimarisinde kolektif, sosyal ve politik roller üstlenmiş mekanlar arasında görsel bir yolculuk sunan EURITMIA ile Timurtaş Onan'ın Gezi'yi Hatırlamak filmleri arasında paylaşıldı.

Canlandırma dalında ise birincilik ödülü, Antje Buchholz, Sven Flechsenhar, Maja Weyermann imzasını taşıyan ve Ludwig Leo tarafından tasarlanan Alman Yaşam Kurtarma Topluluğu (Deutsche Lebens-Rettungs-Gesellschaft) binasını anlatan DLRG'nin oldu.


Nail V. belgeselinin yönetmeni Kurtuluş Özgen ödülünü alırken


Ödüle değer görülen filmler kategorilere şöyle sıralanıyor:

Belgesel dalı

1. Ödül (eşdeğer):
EURITMIA / Enrico Diego Mandirola - Juan Pablo Aschner Rosselli (Kolombiya)
1. Ödül (eşdeğer): Gezi'yi Hatırlamak / Timurtaş Onan (Türkiye)
2. Ödül: Nail V. / Kurtuluş Özgen (Türkiye)
3. Ödül: Eymir Neden Paylaşılamadı? / Yasin Semiz (Türkiye)


'Eymir Neden Paylaşılamadı' belgeselinin yönetmeni Yasin Semiz, Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nde yaşanan sansür krizi nedeniyle finale kalmalarına rağmen yarışmadan çekildiklerini kaydederek; Uluslararası İstanbul Kent ve Mimarlık Film Festivali'nde aldıkları ödülün 'mücadeleye devam' açısından önemini vurguladı.

Canlandırma dalı

1. Ödül: DLRG (German Live Saving Association) / Antje Buchholz – Sven Flechsenhar – Maja Weyermann (Almanya)
2. Ödül: Leaving / Joanna Lurie (Fransa)
3. Ödül: Çerçeve / Ayten Başer – Gülçin Balta Tezcan (Türkiye)

Gecede ayrıca, filmleri gösterim programına alınan yönetmenlere, film gösterimlerinde salonlarını açan Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Akademisi ve Galata Derneği'ne, verdikleri duyuru ve haber desteği için de Birgün Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Evrensel Gazetesi, Mimarizm Mimarlık ve Tasarım Yayın Platformu, Yapı.com.tr ve Yapı Dergisi'ne de 'kültürel katkı belgesi verildi.


Bu yıl gösterim programına alınan filmler ise şunlar oldu:

AKÜSÜZ ARABA / WHEELCHAIR WITHOUT BATTERY
Yönetmenler: Konak Vali Kazımpaşa İlkokulu Kısa Film Atölyesi öğrencileri (Alptekin Sevgel, Atilla Berke Kırmızıgül, Elif Sıla Kılınç, Kadir Kaymaz, Merve Demir, Mehmet Siraç Bayri, Nejla Durdu, Velican Yılmaz Kırmızıgül ile öğretmeleri Engin Çetinkaya
Türkiye

BAĞ / VINEYARD
Yönetmenler: Gözde Efe – Hande Zerkin
Türkiye

BİNA BİNA KENT / BUILDING BUILDING CITY
Yönetmen: Sevcan Sönmez
Türkiye

BİR ŞEHRİN AŞIRI ACIKLI HİKAYESİ / ONE CITY'S EXTREMLY TOUCHING TALES
Yönetmen: Mustafa Karakaya
Türkiye

ÇERÇEVE / FRAME (Animasyon)
Yönetmenler: Ayten Başer – Gülçin Balta Tezcan
Türkiye

DLRG / DLRG (German Live Saving Association) (Animasyon)
Yönetmenler: Antje Buchholz – Sven Flechsenhar – Maja Weyermann
Almanya

EURITMIA / EURITMIA
Yönetmenler: Enrico Diego Mandirola – Juan Pablo Aschner Rosselli
Kolombiya

EYMİR NEDEN PAYLAŞILAMADI / EYMİR
Yönetmen: Yasin Semiz
Türkiye

FIRTINA / STORM
Yönetmen: Aydın Kapancık
Türkiye

GEZİYİ HATIRLAMAK / REMEMBERING GEZİ
Yönetmen: Timurtaş Onan
Türkiye

I WISH / ARZU EDERİM
Yönetmen: Jan Schabert
Almanya

İSTANBUL'DA BİR RUS SARAYI / A RUSSIAN PALACE IN ISTANBUL
Yönetmenler: Onur Barış – Mahir Boztepe
Türkiye

İZ KALIR / TAGGING
Yönetmen: Servet Özdemir
Türkiye

LEAVING / AYRILIŞ (Animasyon)
Yönetmen: Joanna Lurie
Fransa

MİSAFİR / THE GUEST
Yönetmen: Haydar Demirtaş
Türkiye

NAİL V. / NAİL V.
Yönetmen: Kurtuluş Özgen
Türkiye

ÖLMESEYDİK NE İYİYDİ / HOW I WISH WE HAD NOT DIED
Yönetmen: Mahmut Kemal Açıkyol
Türkiye

PARKUR / PARKOUR
Yönetmen: M. Şakir Arslan
Türkiye                                              

PIETAS OF THE WIND / RÜZGARIN PIETASI
Yönetmenler: Stefano Croci – Silvia Siberini
İtalya

PRECISE POETRY: LINA BO BARDI'S ARCHITECTURE /
HASSAS ŞİİR: LINA BO BARDI MİMARLIĞI
Yönetmen:  Belinda Rukschcio
Almanya

REACHING FOR THE SKY / GÖKYÜZÜNE UZANMAK
Yönetmenler: Bert Oosterveld – Peter Franken
Hollanda

SON URARTULU / LAST URARTIAN
Yönetmen: Fuat Demirhan
Türkiye

YEDİKULE BOSTANLARI / GARDENS OF YEDİKULE
Yönetmen: Fatih Pınar
Türkiye


 
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin