Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Köprüler Canlandı

mimarizm.com / 06 Mayıs 2008

Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BÜYAP) tarafından 21-22 Nisan tarihlerinde ikincisi düzenlenen Boğaziçi Üniversitesi Design & Construct Üniversiteler Arası Öğrenci Çelik Köprü Yarışması on farklı üniversiteden on beş takımın katılımıyla başarı ile gerçekleştirildi.

İki gün süren yarışmanın ilk gününde yarışmacı takımlar, projelendirdikleri ve üretimini gerçekleştirdikleri köprülerini Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs'te kurdular ve jüri kurulu tarafından köprülere estetik puanları verildi. İkinci gün ise yarışmacılar zamana karşı kurulumlarını gerçekleştirdiler ve ardından köprülerine yatay ve düşey ağırlık testleri uygulandı. İkinci gün ayrıca, yarışma kurallarına aykırı tasarımlar ve diğer kural ihlalleri jüri kurulu tarafından değerlendirildi ve sonucunda bazı diskalifiye kararları verildi.  Üç farklı kategori ve genel kategorideki puanlamalar aşağıdaki gibidir.

Estetik Puanlama: Köprülerin estetik puanlaması Prof. Dr. Çetin Yılmaz ve Chai Seng Chiew dışındaki on iki jüri üyesi tarafından yapıldı. Tüm grupların değerlendirmeye tabii tutulduğu kategoride ilk üçü Performans ile İstanbul Teknik Üniversitesi , Efes ile Dokuz Eylül Üniversitesi ve Cetayfa ile Boğaziçi Üniversitesi paylaştı.

Yapısal Maliyet: Köprü kurulumda çalışan kişi sayısı ve toplam kurulum süresinin etkili olduğu yapısal maliyet kategorisinde beş grup elenirken, bir grup çekildi. Birinciliği Cetayfa ile Boğaziçi Üniversitesi alırken, TRUSSME(53/1) ile yine Boğaziçi Üniversitesi ikinci, Sigma ile Kocaeli Üniversitesi üçüncü oldu.

Yapısal Verimlilik: Köprülerin toplam ağırlıklarının ve düşey yükleme testinde yaptıkları sehimin etkili olduğu yapısal verimlilik kategorisinde de, Yapısal Maliyet kategorisindeki sıralamalar elde edilerek, Boğaziçi Üniversitesi birinci oldu.

Bu üç farklı kategoriden alınan puanların toplamıyla hesaplanan her takımın genel başarı puanları sonucunda, Boğaziçi Üniversitesi'nden CETAYFA takımı 3500 YTL, yarışmayı ikinci olarak tamamlayan Boğaziçi Üniversitesi'nden TRUSSME(53/1) takımı 2250 YTL ve üçüncü olarak tamamlayan Kocaeli Üniversitesi'nden SİGMA takımı da 1250 YTL'lik para ödülünü almaya hak kazandılar.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye