Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

İzocam 11. Yalıtım Yarışması'nda Dereceye Giren Öğrenciler Açıklandı

mimarizm.com / 15 Nisan 2011
Bu sene İzocam-Isover işbirliği ile on birincisi düzenlenen ve gönderilecek projeler kapsamında, yüksek binalarda enerji etkin yapı kavramına yaratıcı yaklaşımların getirilmesi beklenen "İzocam Yalıtım Yarışması" sonuçlandı.

En fazla 3 öğrenciden oluşan ekiplerin katılımı ile gerçekleşen ve geçen senelerden farklı olarak lisans öğrencileri ile birlikte yüksek lisans öğrencilerinin katıldığı yarışmanın birinciliğine, İTÜ'den yüksek lisans öğrencileri Onurcan Çakır ve Esra Can'ın projesi layık görüldü. Ayrıca bu yıl ilk kez "İzocam Özel Ödülü" adı altında, bir proje daha 1.500 TL değerinde ödül almaya hak kazandı.

Mimarlık, inşaat mühendisliği ve makine mühendisliği öğrencilerinin katılımı beklenen "İzocam 11. Yalıtım Yarışması"nda, "Multi Konfor Bina" tanımına göre ve pasif ev bileşenleri ile çok amaçlı bir kule tasarlanması amaçlandı. Öğrenciler yarışmada, Aşağı Manhattan bölgesinin Güney Greenwich olarak adlandırılan kısmında, sürdürülebilir bir gökdelen tasarladılar.

Türkiye ve KKTC Üniversitelerinden 108 ön başvurunun yapıldığı yarışmada 11 proje değerlendirmeye alındı. Makine mühendisi Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, mimar Emir Uras, mimar Erkan Şahmalı, mimar Yrd. Doç. Dr. Gülten Manioğlu, makine mühendisi Prof. Dr. Mehmet Çalışkan ve mimar Şevki Pekin gibi ses yalıtımı, yangın güvenliği, ekolojik binalar ve yapı fiziği konusunda yetkin isimlerin yer aldığı ulusal jüride, 4 proje derece almaya hak kazandı.

Dereceye giren öğrenciler 20 Nisan'da Yapı Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleşen "Multi Konfor Binalar Buluşması Konferansı"nda ödüllerini alacaklar.


Ödüller şöyle:

Birincilik Ödülü
Onurcan Çakır / İstanbul Teknik Üniversitesi, Çevre Kontrolü ve Yapı Teknolojileri (Yüksek Lisans)
Esra Can / İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimari Tasarım (Yüksek Lisans)

İkincilik Ödülü
Naciye Sena Keleş / Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık
Mehmet Türkoğlu / Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık
Bilal Gökgün / Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık

Üçüncülük Ödülü
Volkan Dalağan / İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimari Tasarım (Yüksek Lisans)

İzocam Özel Ödülü
Damla Turan / İstanbul Teknik Üniversitesi, Peyzaj Mimarlığı
Bengisu İlksoy / İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık
Uğur Can Ekimci / İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği


"İzocam Yalıtım Yarışması"nda birinci olan ekip 6.000 TL, ikinci olan ekip 4.000 TL, üçüncü olan yarışmacı 3.000 TL, İzocam Özel Ödülü'nü almaya hak kazanan ekip ise 1500 TL ile ödüllendirildi. Ayrıca ilk üç derecenin sahipleri, 18 – 21 Mayıs 2011 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenecek uluslararası finalde yarışma hakkına da kavuştu.

Uluslararası final kapsamında, öncelikle on dokuz ülkeden gelen projelerin sunumu yapılacak. 20 Mayıs'ta ise öğrenciler, üniversitede eğitime katılma ve pasif ev örneklerini gezme ve inceleme şansı bulacak. Akşam yapılacak Gala yemeğinde de, uluslararası etapta dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilecek.

Ödül kazanan projeler için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye