Çuhadaroğlu Alüminyum 2013 Öğrenci Proje Yarışması Sonuçları Açıklandı

mimarizm.com / 10 Ekim 2013

Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama A.Ş tarafından, lisans öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen Çuhadaroğlu Alüminyum 2013 Öğrenci Proje Yarışması (ALU2013) sonuçlandı.  ‘Expo 2016 Antalya Kulesi' konulu proje ile gerçekleştirilen, 394 başvurunun olduğu yarışmada dereceye girenler belirlendi. 16 Kasım'da gerçekleştirilecek törende jüri değerlendirmesi ve kolokyum yapılacak, dereceye giren öğrencilere ödülleri teslim edilecek.


Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama A.Ş tarafından, alüminyum teknolojilerinin tanıtılması, yaygınlaştırılması ve yaratıcı mimarların sektöre kazandırılması hedeflenerek düzenlenen öğrenci proje yarışması sonuçlandı. Mimarlık fakültelerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin yaratıcılıklarını desteklemek ve ödüllendirmek amacıyla düzenlenen yarışmaya 394 başvuru yapıldı 52 proje teslim edildi.

16 Kasım'da Mimarlar Odası Antalya Şubesi'nde gerçekleştirilecek kolokyum ve ödül töreni sayesinde öğrenciler projeleri ile ilgili değerlendirmeleri dinleme fırsatı yakalayacak. Öğrenci projelerinden oluşan sergi de gezilebilecek.

Öğrenciler sembolik bir kule tasarladı

2004 yılından bu yana düzenlenen yarışma, bu sene Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü işbirliğiyle ‘Expo 2016 Antalya Kulesi' konulu proje ile gerçekleştirildi. Öğrencilerden; ‘Expo 2016 Antalya Kulesi' adı verilen, sürdürülebilir mimari tasarım ölçütlerine bağlı kalarak Türkiye ve Antalya'nın değerlerini aktaracak sembolik bir kule tasarlanması istendi. Projeler; fikrin özgünlüğü, alan içerisindeki ‘imge' değeri, EXPO alanı ile ilişkilenmesi, zemin kararları ile fikrin bütünleşmesi, öneri tasarımın farklı kullanıcı beklentilerini (yaşlı, çocuk, engelli, v.b.) karşılama potansiyeli, fikrin sunum ve ifade becerisi, taşıyıcı sistemin tasarımla bütünleşmesi, tasarımın fuar sonrası kullanım potansiyeli çerçevesinde değerlendirildi.

Jüride; Prof. Dr. Arzu Erdem (İTÜ), Prof. Dr. Aysu Akalın (Gazi Üniversitesi), Yard. Doç. Dr. İbrahim Bakır (Akdeniz Üniversitesi, Mimarlık Bölüm Başkanı), Yard. Doç. Dr. Kemal Reha Kavas (Akdeniz Üniversitesi, GSF Dekan Yard.), Dr. Deniz Dokgöz (Dokuz Eylül Üniversitesi), Ertuğ Uçar (Mimar, İstanbul), M. Osman Aydın (Mimar, Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı) ve Nail Atasoy (Mimar, Antalya) yer aldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Sevan Uncu ve Sinan Azizağaoğlu'nun grubu birinci olurken 6000 TL'lik; yine İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Tuğçe Alkaş ikinci olurken 4000 TL'lik ödülün sahibi oldu. 9 Eylül Üniversitesi öğrencileri Serkan Polat ve Deniz Külekçi'nin grubu üçüncü oldu ve 3000 TL kazandı. ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nden Güneş Duyul ve Pınar Yazdıç'ın grubu; Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Müslüm Botan; Bozok Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nden Emre İşlertaş ile Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Gökhan Semiz'in grubu 1000 TL'lik mansiyon ödülü kazandı. 


1.Ödül


35 Numaralı 82546 Rumuzlu Proje: Sevan UNCU, Sinan AZİZOĞLU (İTÜ, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, 4. Sınıf - 3. Sınıf)

2.Ödül


49 Numaralı 03030 Rumuzlu Proje: Tuğçe Alkaş (İTÜ, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, 2013 yılı mezunu)

3.Ödül


19 Numaralı 23850 Rumuzlu Proje: Serkan Polat, Deniz Külekçi (9 Eylül Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, 4. Sınıf)

Eşdeğer Mansiyon


43 Numaralı 41725 Rumuzlu Proje: Güneş Duyul, Pınar Yazdıç (ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, 4. Sınıf)

Eşdeğer Mansiyon


4 Numaralı 57120 Rumuzlu Proje: Müslüm Botan (YTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 4. Sınıf)

Eşdeğer Mansiyon


25 Numaralı 18035 Rumuzlu Proje: Emre İşlertaş (Bozok Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, 2013 yılı mezunu), Gökhan Semiz (KTÜ, 2013 yılı mezunu)

Yarışmanın ödül töreni, sergisi ve kolokyumu 16 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :