Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Çeşme Merkez Sahili için Ulusal Fikir Projesi Yarışması Sonuçlandı

izto.org.tr / 10 Temmuz 2012


İzmir Valiliği, Çeşme Kaymakamlığı, Çeşme Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve İzmir Ticaret Odası'nın katılım ve katkıları ile gerçekleştirilen "Çeşme Merkez Sahili Kamusal Mekanların ve Cephelerin Düzenlenmesi Ulusal Fikir Projesi Yarışması" sonuçlandı. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülünün yanı sıra 5 mansiyon ödülü sahiplerini buldu.

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, "Proje yarışması sonuçlandı. Şimdi sıra, Çeşme'nin çehresini değiştirecek projenin uygulamasında" dedi. Tütüncüoğlu, "Katılan projelerin detaylarına baktığımızda kısa vadede hemen uygulamaya geçebileceğimiz öneriler gördük. Katılan ve ödüle layık görülen tüm proje sahiplerini kutluyorum. Yarışmada birincilik ödülüne layık görülen proje müellifleri ile görüşerek en kısa sürede uygulamaya geçmek istiyoruz" dedi.

Uygulamaya başlanmasıyla birlikte Türkiye'de bir ilke imza atılacak...

Çeşme sahilinin cephe düzenlemesinin yapılması ve İzmir'in en önemli turistik ilçelerinden olan Çeşme'ye mimari kimlik kazandırılması amacıyla yürütülen proje kapsamında birinciliği alan yarışmacının uygulama projelerini çizeceğini söyleyen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Jürinin de tavsiyeleri doğrultusunda mutabakata varılarak uygulama projeleri çizilecek. Böylece Türkiye'de bir ilk başarılmış olacak. Çünkü daha önce bir kente imge ya da kimlik kazandırılması amacıyla birçok yarışma düzenlenmiş. Ama bu projeler hep kağıt üzerinde kalmış. Uygulamaya başlanmasının ardından bir ilk başarılmış olacak" diye konuştu.

Proje ile sahile ve plaja kolay ulaşımın, gölgeli yaya sirkülasyonunun, kesintisiz yaya ve bisiklet dolaşımının hedeflendiğini sözlerine ekleyen Demirtaş, "Kale ve kervansaray gibi tarihi yapıların daha kolay algılanması, yatayda ve düşeyde görsel tutarlılığın sağlanması, aydınlatma elemanlarının yeterli hale getirilmesi, kentsel mobilyalarda tasarımsal bütünlük ve işlevselliğin ele alınması da önemli gereksinimler" dedi.

Yarışmanın Danışman jürisinde, Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel, Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, İzmr Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topal ve Y.Mimar Şehir Plancısı Tankut Ünal yer aldı. Jüri Başkanlığı'nı Mimar Tamer Başbuğ'un yaptığı Asli Jüri ise, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gülsüm Baydar, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çınar Atay, Çeşme Belediyesi İmar Müdürü Füsun Taylan ve Mimar Şükrü Kocagöz'den oluştu. Yedek Jüride de, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Mimar Murat Çağıl, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu ve Mimar D. Turgut Çıkış yer aldı.

Yarışmanın kolokyumu 3 Ağustos'ta yapılacak

Yarışma Sergisi, 10 Temmuz 2012 – 03 Ağustos 2012 tarihleri arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Çok Amaçlı Salonunda açık olacak. Sergi, hafta içi her gün 09.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir.

Serginin son günü olan 03 Ağustos 2012 Cuma günü saat 14:00'te İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Çok Amaçlı Salonunda Kolokyum yapılacak; ödül töreni kolokyum sırasında gerçekleştirilecek.

Yarışmada ödüle değer görülen isimler şu şekilde sıralanıyor:Birincilik Ödülü:
Güldeniz Dağdelen, Mimar, MSÜ, 2001.
Sezer İnan, Mimar, İTÜ, 2003.
Seher Demet Yücel, Peyzaj Mimarı, İstanbul Üniversitesi, 2000.

Danışmanlar;
Paolo Brescia, Mimar
Tommaso Principi, Mimar.
Prof Dr. Güzin Konuk, Mimar
Michele Renzini, Mimar.
 


İkincilik Ödülü:
Dağhan Çam, Mimar, İTÜ, 2010.

Yardımcılar;
Alicia Hidalgo, Yüksek Mimar, Architectural Association (AA)
 


Üçüncülük Ödülü:
Sertaç Erten, Şehir Plancısı, ODTÜ, 1998.
Devrim Çimen, Mimar, ODTÜ, 1998.
Enise Burcu Karaçizmeli, Peyzaj Mimarı, İTÜ, 2008.

Yardımcılar;
Arzu Eralp, Şehir Planlama Öğrencisi, YTÜBirinci Mansiyon:
Dinçer Savaşkan, Mimar, İYTE, 2010.
Gizem Bayhan, Mimar, İYTE, 2010.
 


İkinci Mansiyon:
Özlem Şatır Taşçıoğlu, Mimar, İTÜ, 2001.
Arzu Yiğit, Mimar, Anadolu Üniversitesi, 1993.
 


Üçüncü Mansiyon:
Ece Türkel, Mimar, Bahçeşehir Üniversitesi, 2008.
Kemal Serkan Demir, Mimar, YTÜ, 2009.
 


Dördüncü Mansiyon:
Yasemin Cerrahoğlu, Mimar, Viyana Teknik Üniversitesi, 2007

Yardımcılar;
Yar. Doç. Dr. Elif Süyük Makaklı, Dr. Mimar, Trakya Üniversitesi.
Yar. Doç. Dr. Özlem Atalan, Dr. Mimar, Gazi Üniversitesi.Beşinci Mansiyon:
Bengihan Fındık, Mimar, Haliç Üniversitesi, 2011


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye