Archiprix-Türkiye 2010 Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 22 Kasım 2010
Türkiye'de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere ÇimSA ana sponsorluğunda Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı tarafından bu yıl 15'incisi düzenlenen ARCHIPRIX-Türkiye Yarışması sonuçlandı.

Türkiye'deki mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturan ve yapıcı bir rekabet ortamı yaratarak mimar adaylarının ufkunu genişleten ARCHIPRIX Yarışması'nda bu yıl, 20 üniversiteden 106 diploma projesi yarıştı. İnsanlığın bilgi birikimini İstanbul'da depolamak üzere tüm kitapların arşivleneceği "Büyük Zaman Kapsülü" tasarımı ile İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü mezunu Ege Özgirin, birincilik ödülü olan ÇimSA Beyaz Çimento Ödülü'nü almaya hak kazandı.

Türk çimentosunun uluslararası platforma geçişinde değişimin ve gelişimin lokomotif gücü olarak, sektörde liderliği elinde tutan ÇimSA, sekiz yıl boyunca desteklediği ARCHIPRIX-Türkiye Yarışması'na bir yıllık aradan sonra ana sponsor olarak katkıda bulunmaya devam ediyor. Yarışmaya bu yıl ayrıca, mutfakta hareket konforunu artıran, mutfak kullanıcısına ve gereksinimlerine odaklı aksesuar üreten Blum da alt sponsor olarak destek veriyor.

Archiprix-Türkiye 2010'da, İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü mezunu Ege Özgirin, "Grand Time Capsule" (Büyük Zaman Kapsülü) tasarımı ile ipi göğüsleyerek 1. Ödül- ÇimSA Beyaz Çimento Ödülü'nün sahibi oldu. 



Alişan Çırakoğlu, Umut İyigün, Şevki Pekin, Julien De Smedt ve M. Arif Suyabatmaz'dan oluşan jüri, Özgirin'in projesinin ütopik niteliğini övgüye değer buldu. Tamamı yerin altında gelişen, mimarlığı yalnızca biçim değil, tutarlı bir fikir oluşturma anlamında da ele alan projenin, mimarlık eğitimi alan öğrenciler için ufuk açıcı bir örnek olması temenni ediliyor.

Yarışmada ödül alanların tam listesi ise şöyle:

1. Ödül - ÇimSA Beyaz Çimento Ödülü
Ege Özgirin ( İstanbul Teknik Üniversitesi) - "Grand Time Capsule"



2. Ödül
Tülin Meydan (Uludağ Üniversitesi) – "Bursa Yüksek Teknoloji Enstitüsü"




3. Ödül  
Zeynep Şahin (İstanbul Teknik Üniversitesi) - "+ Kütüphane"




Mansiyonlar
- Ahmet Erdem Tüzün (İstanbul Teknik Üniversitesi) -  "Harikalar Diyar-ı Eminönü"
- Nursev Irmak Demirbaş (İstanbul Teknik Üniversitesi) - "Dolapdere'de Bütünleşik Kent Deneyi"
- Erman Özdemir   (İstanbul Teknik Üniversitesi) – "Tepebaşı Açık Kent Platformu"

Teşvik Ödülleri  
Selin Babayiğit (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) - "Karşıyaka Kulübü Stadyumu ve Spor Kompleksi"
- Efe Emre Usman (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) – "Yalova'da Şehir Dışı Toplu Konut Projesi"
- Ali Sakal (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü) – "Balçova'da Termal & Spa Merkezi"

Yarışmanın ödül töreni 9 Aralık 2010 Perşembe günü saat 18.30'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde gerçekleşecek.

Ödül alan projeler ve mimarlar ile ilgili detaylı bilgi edinmek ve ödül törenine katılmak için tıklayınız.  



 
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin