AKM'nin Kurtarılabilmesi için Gençlerden Parlak Projeler

yapi.com.tr / 27 Kasım 2007
Mimarlık öğrencilerini AKM'yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınarak yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı'na ve İstanbul'a kazanılması için alternatif öneriler üretmeye çağıran S.O.S İstanbul: AKM Fikir Projesi Yarışması sonuçlandı.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD)'nin, Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliği ile düzenlediği S.O.S İstanbul yarışma serisinin ikincisi olan "S.O.S İstanbul AKM'nin Yeniden Kent Kültürüne, Taksim Meydanı'na ve İstanbul'a Kazandırılması için Alternatif Öneriler" yarışmasında ödüle değer bulunan altı proje açıklandı.

Mimarlar Bünyamin Derman, Kerem Erginoğlu, Cem İlhan, Ömer Kanıpak, Haydar Karabey ve Murat Tabanlıoğlu'ndan oluşan S.O.S İstanbul 2007'nin jürisi, 37 projeden oluşan katılımı "gerek nitelik gerekse nicelik açısından yüksek düzeyde" diye nitelendirerek yarışmaya katılan tüm projelerin belirlenen soruya belirli bir seviyenin üzerinde katkı koyduklarını belirttiler. Kazanan altı projenin ise varolan potansiyel alanlarda çağdaş kültür merkezi dinamizmini aradığı için ödüle hak kazandığını sözlerine eklediler.

Jüri ayrıca katılan projeler arasından "işlevsel olarak da çağdaş bir kültür merkezinin kentliler tarafından sevilip benimsenerek yoğun olarak kullanımı için nasıl bir çerçeve öngörülebileceğine değin senaryolar üreten projeler"i de belirledi.

Amacı, mimarlık öğrencilerinin AKM ile ilgili yaratıcı görüşlerini seslendirmeleri için bir platform yaratmak olan S.O.S İstanbul: AKM Yarışması "Önemli bir sivil toplum örgütü girişimi" olarak değerlendiriliyor.

Mimarlık bölümlerinde ve mimarlık programlarında kayıtlı tüm lisans ve yüksek lisans mimarlık öğrencileri önerilerine açık olan yarışmayı kazanan altı ekipten her biri 3.500 YTL'lik para ödülüne hak kazandılar.

S.O.S İstanbul hakkında detaylı bilgiye www.sos-istanbul.org adresinden ulaşabilir.

• Sergi Sıra No: 17, 10231 Rumuzlu Yarışmacılar


Cengizhan Aydın, Kocaeli Ünversitesi Mimarlık Bölümü
Hatice Buşra Al, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü

• Sergi Sıra No: 18, 73748 Rumuzlu Yarışmacılar



Merve Gül Özokçu, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Seda Kurt, İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj ve İç Mimarlık Bölümü
Tutku Sevinç, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü

• Sergi Sıra No: 20, 17803 Rumuzlu Yarışmacı



Ali Dur, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü

• Sergi Sıra No: 23, 13705 Rumuzlu Yarışmacılar



İpek Sarı, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Serdar Köroğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü

• Sergi Sıra No: 25, 21325 Rumuzlu Yarışmacılar



Mehmet Yiğit Öztürk, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Hakkı Can Özkan, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü

• Sergi Sıra No: 33 18570 Rumuzlu Yarışmacı


Cem Kozar, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü



 
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin