“Yaşanabilir Şehirler” Poster Yarışması

mimarizm.com / 07 Ocak 2020
BASE ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen “Yaşanabilir Şehirler” Poster Tasarım Yarışması'na katılım için son tarih 20 Ocak 2020.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve BASE, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı ve güzel sanatlar fakültesi bölümlerine açık “Yaşanabilir Şehirler” başlıklı poster tasarım yarışması için işbirliği yapıyor.

Yaratıcı sektörlerin önde gelen isimlerinden ve Hollanda Başkonsolosluğu temsilcilerinden oluşan çok değerli seçici kurulun katkılarıyla 3 başvuru sahibi seçilecektir. 250 Euro para ödülünün kazananlara verileceği yarışmanın sonuçları Şubat 2020’nin ilk haftası açıklanıyor olacak. Kazanan başvuru sahipleri farklı temalar altında yarışmadan sonraki aylarda sergilenmek üzere iki poster tasarımı daha gerçekleştirecektir.

Türkiye’de şehirleşme oranının yüksekliği, gayrisafi milli hasıla içerisinde şehirlerin büyüyen payı, ve yakın gelecekte şehirlerin öneminin artacak olması nedeniyle Türkiye’deki Hollanda misyonunun odak noktasına aldığı ana temalardan biri, “livable cities”, “Yaşanabilir Şehirler” olmuştur.

Yaşanabilir Şehirler:

- Akıllı ve Yeşil bir şehirdir (hareketlilik (*mobilite), çevre)

- Dayanıklı bir şehirdir (su kaynakları, iklim değişikliklerine adapte olabilen, spor)

- Açık ve Yaratıcı bir şehirdir (kültürel çeşitlilik, kapsayıcı olma, sanat, yaratıcı endüstriler)

Erken şehirleşen bir ülke olarak Hollanda, bu alanda karmaşık kentsel  konuları yönetmek için yeni ve yaratıcı yollar bulmuş ve bilgi birikimini paylaşmayı arzulamaktadır.

Üniversite öğrencileri arasında yer alan yaratıcı ve sanatçıların şehri yaşanabilir kılmak anlamında hayallerini ve ilham kaynaklarını tasarlayacakları bir posterde somutlaştırmaları bekleniyor.

Yarışmaya katılacak adaylardan, “yaşanabilir şehirler” konulu bu üç temadan birini seçerek hazırlayacakları tasarımlarını sunmaları beklenmektedir.

Katılım Koşulları

- Yarışma, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı ve güzel sanatlar fakültesi bölümlerinde okuyan tüm 3. ve 4. sınıf öğrencilere açıktır.

- Çalışmalarda metin yerine görsel ağırlıklı poster tasarımlarına ağırlık verilmesi önerilir.

- Yazılı içeriklerde ise İngilizce ifadeler ya da hem İngilizce hem de Türkçe ifadeler birlikte kullanılmalıdır.

- Görsel jpeg formatında 1MB boyutunu geçmeyecek şekilde gönderilmelidir.

- Başvuru tasarımı 170 cm genişlik 202 cm uzunluk ölçülerine göre hazırlanmalıdır.

- Başvuru e-posta konu kısmında “NLBASE2020” rumuzu kullanılmalıdır.

- Kazanan başvuru sahipleri farklı temalar altında yarışmadan sonraki aylarda sergilenmek üzere iki poster tasarımı daha gerçekleştirecektir

“Yaşanabilir Şehirler” başlığı ile bir adet tasarımı info@base.ist’e 20 Ocak 2020 gece 00:00’a kadar göndermek yeterli.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Künye
Son Başvuru Tarihi

20.1.2020 00:00: