World Architecture Community Ödülleri

yapi.com.tr / 16 Haziran 2008

Süha Özkan'ın kuruculuğunu yaptığı ‘online' mimarlar birliği WA (World Architecture) Community, dünyanın her yerinden, gerçekleştirilmiş veya konsept olarak hazırlanmış tüm projelere bir ödül seçkisi için çağrıda bulunuyor. 200'üzerinde davetli onur üyesi ve yalnızca iki ayda 1500'ün üzerinde kayıtlı üyesiyle her geçen gün büyüyen WA topluluğunun beğenisine sunulacak projeler, oldukça demokratik ve açık bir oylama sisteminde değerlendirilecekler.

Katılımı tamamen ücretsiz olan seçkiye, yalnızca mimar profesyoneller değil, aynı zamanda mühendisler, peyzaj mimarları ve mühendisler de davetliler. Seçkiye yeni tarihli projelerin gönderilmesi teşvik ediliyor ve 10 yıldan daha eski tarihli çalışmaların şanslarının düşük olduğu belirtiliyor.

Tüm mimarların hem yarışmacı hem de jüri olarak katılabilecekleri ödüller için gönderilen projelerde özgünlük, yaratıcılık ve yenilik aranacak. Mimarlık sanatına bağlılığın yansıtılmasıı ve ilham kaynağı olarak kullanılması, değerlendirmenin en önemli kriteri olarak gösteriliyor. Mimarların açıklamaları ve üyelerin tartışmalarının, tasarım kadar önemsenecek bir tanınma sağlayacağı yarışma ile WA, bir anlamda, teori ile pratik arasındaki iletişimsizlikte bir köprü oluşturmayı amaçlıyor.

Erken gönderilen projelerin, sonuç belirleme panelinden önce internet ortamında daha çok irdelenme imkanları sayesinde şanslarının yükseleceği belirtilen ödüller için son katılım tarihi 15 Temmuz olarak belirlenmiş. Herhangi bir kategorizasyona gidilmeyecek olan ödüllerde, üyelerin oyları ‘Üye Ödülleri'nin seçilen 10 projesini belirleyecek. Oylama sürecinin bitmesinden sonra gerçekleştirilecek olan panelde belirlenen ilk 20 seçkinin ise, Ağustos ayında duyurulması bekleniyor. Son olarak Eylül ayında, elemeyi tüm geçen projeler hakkında web ortamında yürütülen tartışmalardan yola çıkılarak, kazananlar belirlenecek.

Ödüller hakkında daha fazla bilgi edinmek veya başvuru yapmak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :