Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

UIA 2017 Uluslararası Fikir Yarışması

mimarizm.com / 25 Kasım 2016
Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) tarafından 3-10 Eylül tarihlerinde Kore'nin başkenti Seul'de gerçekleştirilecek olan Dünya Mimarlık Kongresi kapsamında düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi, 28 Şubat 2017.

Öğrencilerin ve genç tasarımcıların katılımına açık olan UIA 2017 Uluslararası Fikir Yarışması'nın konusu 'Post-human urbanity: A biosynthetic future on Namsan' (İnsan sonrası şehircilik: Namsan için biyosentetik bir gelecek) olarak belirlendi. 

Biyosentetik ekolojiyi kentsel dönüşüm için bir araç olarak kullanmayı öngören yarışmada, Seul Büyükşehir Belediyesi'nin sürdürülebilir kentsel dönüşüm sürecinde toplumun aktif katılımını sağlama hassasiyetine de vurgu yapılıyor. 

Yarışmacıların, Namsan'da büyük bir şehir parkına dönüştürülmesi planlanan ve “Liberation Village” (Özgürlük Köyü) olarak anılan Haebangchon üzerine fikir geliştirmeleri bekleniyor. Yaklaşık 2 km2'lik bir alana yayılan bölge geçtiğimiz yüzyıl boyunca, Japon askerlerinin atış poligonu, 1945'te Kuzey Koreli göçmenler için yerleşim alanı, gecekondu mahallesi ve son olarak 1970'lerdeki sanayileşme sürecini takiben kentsel göçmenlere yuva oldu. 2015 itibariyle nüfusu 12 bine ulaşan bölgenin yaban hayatı koruma alanına dönüştürülmesi sert eleştirilere neden oldu. Seul Büyükşehir Belediyesi'nin şu anki planları ise, mevcut kent dokusunu inşa ederken yerel ekonomiyi yeniden canlandırmak amacıyla kentsel dönüşümü halkın katılımını da sağlayarak kademeli bir şekilde gerçekleştirmek yönünde.  

Yarışmacılardan, insanların ve kentsel altyapının doğal çevre ile uyumlu şekilde bir arada yer alacağı organik bir yerleşim alanı tasarlamaları bekleniyor. Anahtar odak noktaları ise, insan sonrası çeşitlilik, biyosentetik çeşitlilik, toplumsal sürdürülebilirlik ve kentsel dönüşüm olarak tanılanıyor.

Resmi dili İngilizce olan fikir yarışması, üniversite öğrencileri ile 10 yıldan az mesleki tecrübeye sahip geç tasarımcıların katılımına açık. Disiplinlerarası ekipler için katılımcı sayısı 3 üyeyi geçmemeli ve yarışmacılar katılım şartlarını yerine getiriyor olmalı. 

Jüri
Minsuk Cho, Mimar, Massstudies (Jüri Başkanı)
Gwangya Han, Akademisyen, Dongguk University
Marc Brossa, Mimar
Laurent Pereira, Mimar

Yarışma Takvimi
Yarışmanın duyurulması: 1 Temmuz 2016
Son başvuru: 28 Şubat 2017
Proje son teslim tarihi: 31 Mayıs 2017
Sonuçların açıklanması: 1 Haziran 2017
Ödüller ve Sergi: Eylül 2017

Ödüller 
Birincilik ödülü (1 ekip): 5,000,000 KRW (15.000 TL) ve sertifika
İkincilik ödülü (2 ekip): 2,500,000 KW (7.500 TL) ve sertifika
Üçüncülük ödülü (5 ekip): 1,000,000 KW (3.000 TL) ve sertifika
Mansiyon (20 ekip): Sertifika

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Son Başvuru Tarihi

28.2.2017 00:00:

Düzenleyen

UIA 2017 Seul Dünya Mİmarlık Kongresi Organizasyon Komitesi