Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Tasarımla Geleceği Yakınlaştırmak Fikir Projesi Öğrenci Yarışması

mimarizm.com / 10 Ekim 2011


Grem Events tarafından, 17-18 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan "alldesign İstanbul 2011" tasarım konferansı kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü ve alldesign işbirliğiyle, "Tasarımla Geleceği Yakınlaştırmak" başlıklı bir öğrenci fikir projesi yarışması düzenleniyor.


‘Aklın gözüyle görmek' mottosuyla yola çıkan 'alldesign' konferansı çerçevesinde açılan yarışma; tasarım ile geleceğe bakmayı, bunu yaparken aklın gözünü keskinleştirerek görünmeyeni görünür kılmayı hedefliyor.

Yarışma şartnamesinde şu bilgilere yer veriliyor:

Yarışmanın Amacı
İleriyi daha net görebilecek bir şeyler takılabilir mi aklın gözüne? alldesign ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü işbirliği ile düzenlenen ; "Tasarımla Geleceği  Yakınlaştırmak Fikir Projesi Öğrenci Yarışması", tasarım ile geleceğe bakmayı, bunu yaparken aklın gözünü keskinleştirerek görünmeyeni görünür kılmayı hedeflemektedir. Unutulmamalıdır ki; gelişim, döneminden sonra akılla ilişkilendirilebilen tasarımlar sayesinde olmuştur.

Yarışmanın Konusu
- Geleceğin akıl zorlayan mekanları ve onu bütünleyen elemanlar
- Geleceğin mekan tasarımında aklın zorlandığı noktalara ulaşmak, o noktadaki mekan bütünleyicilerini yeniden yorumlamak
- Geleceğin mekan ve bütünleyicilerinin tasarımında aklın zorlandığı noktalara ulaşmak.
- Akıl gözü açılarak geleceğe bakılan tasarımlar, mekanlar ve mekan bütünleyicileri

Katılma Koşulları
1. Yarışma T.C. ve KKTC'de bulunan üniversitelerin ilgili bölümlerinin lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olup katılımcıların yarışma tarihinde bu şartı yerine getirdiklerini belgelemeleri gerekmektedir.
2.  Yarışmacılar birden fazla fikirle bu yarışmaya katılabilirler.
3. Katılımcıların 7. Maddede belirtilen istenenleri eksiksiz yerine getirmeleri gerekmektedir.
4. Jüri üyelerinin birinci derece yakınları ile çalışanları bu yarışmaya katılamazlar.

Ödüller
Birincilik Ödülü: 7.500 TL
İkincilik Ödülü: 5.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 2.500 TL
Mansiyon (3 adet): 750 TL

Jüri değerlendirme sonuçlarının ilanından sonra yukarıda yazılı ödül tutarları alldesign tarafından yarışmacılara net olarak ödenecektir. Ödemeler ödül kazanan projelerin ekip başına ait banka hesabına tarafından doğrudan yapılacaktır.

Yarışmanın Şekli
Yarışma, akıl ve hayal gücünü aynı potada eriterek / harmanlayarak / zorlayarak geleceğin mekanlarını yakınlaştıran tasarımların fikir yarışması olup, T.C. ve KKTC'de bulunan üniversitelerin ilgili bölümlerinin lisans ve lisansüstü öğrencileri arasında bu şartname esasları içerisinde tek aşamalı olarak düzenlenmiştir. Yarışma şartnamesi ve ekleri yarışma raportörlüğünden temin edilebilir.

Asil Jüri Üyeleri
Doç.Dr.Burçin Cem ARABACIOĞLU
Yrd.Doç.Dr.Saadet AYTIS
Yrd.Doç.Dr.Osman ARAYICI
Yrd.Doç.Dr.Şenay BODUROGLU
Yrd.Doç.Dr.Özkal Barış ÖZTÜRK
Yrd.Doç.Dr.Şebnem UZUNARSLAN
Murat DENİZALTI
Müge HANSOY
Esin SÖZER

Yarışmacılardan istenenler  

Tasarlanacak projelerde;
- Geleceğe Dair Bir Tanım
- Ürün / Tasarım / Sunuş ilişkisi : Ürün, yapılan tanımdan yola çıkarak oluşturulacaktır.

İstenen Çizimler ve Sunum Tekniği

1. Çizimler: Projelere / Modellere ait plan, kesit, detay, perspektif ve gerekli görülen diğer tüm çizimler sert zemin üzerine (tercihen fotoblok) aktarılmış, 100 x 100 ebatında pafta halinde teslim edilecektir. Tüm paftaların sağ üst köşesinde beş (5) karakterli rumuz bulunacaktır. Kullanılacak ölçek ve çizim tekniği yarışmacılara bırakılmış olup projeyi ve tasarım konseptini en iyi şekilde ifade edecek şekilde sunumun hazırlanması beklenmektedir. Değerlendirme için verilecek her türlü çizim üzerinde el yazısı kullanılmayacaktır.

2. Rapor: Paftalara ilave olarak projeyi açıklayan en çok 500 kelimelik bir rapor da projeye eklenecektir. Bu rapor ilave olarak paftalar üzerinde de yer alabilir. Raporun sağ üst köşesinde beş (5) karakterli rumuz bulunacaktır. Rapor bilgisayarla hazırlanacak ve üzerinde el yazısı kullanılmayacaktır.

3. CD: Teslim edilen projelerin yarışma sonunda yayınlanabilmesi için tüm çizim ve raporun sayısal ortamda sunumu (çizimler en az 300 DPI çözünürlükte JPEG formatında, rapor Word DOC formatında, CD'ye kaydedilmiş olarak) da projeye eklenecektir. CD'nin üzerinde sadece beş (5) karakterli rumuz yazılacaktır.

4. Kimlik zarfı: Yarışmaya katılanlar, projenin teslim edildiği ambalajın içine proje ile aynı rumuzu taşıyan üzerinde; "Tasarımla Geleceği  Yakınlaştırmak Fikir Yarışması Kimlik Zarfı" yazısı ile yalnızca beş (5) karakterli rumuz bulunan ve içi görünmeyen cinsten, kapalı bir zarfın içine:

• Yarışma ve sözleşme koşullarını aynen kabul ettiklerini belirten ve yarışmacının/ekip başı ve diğer üyelerin isim, soyadı ve adreslerini öncelik sırasında belirten tüm katılımcılarca imzalanmış belgeyi;
• Yarışma tarihinde geçerli öğrenci kimliklerinin fotokopisini veya resmi onaylı öğrenci belgesini koyacaklardır.

Yarışmaya ekip olarak katılım halinde tüm katılımcılar için yukarıda belirtilen belgeler kimlik zarfı içerisine konacak ve ekibi temsil edecek ekip başı ile isim sırası açık olarak ifade edilecektir. Bilgi ve değerlendirme için verilecek her türlü belge üzerinde el yazısı kullanılmayacaktır.

Rumuz ve Ambalaj Koşulları: Tasarım, proje veya eserler, raportörlüğe dış etkenlerden zarar görmeyecek şekilde teslim edilir. Proje veya eserin tüm paftalarının, raporların her sayfasının sağ üst köşesine, model ve benzeri nesnelerin uygun yerlerine ve ambalajların sağ üst köşesine beş (5) karakterli bir rumuz yazılır. Rumuzda kullanılan karakterler tekrarlanmamalı ve sıralı olmamalıdır.

Projelerin Teslimi
Projeler yukarıda belirtilen şartlarda hazırlanmış olarak 14.11.2010 tarihinde en geç saat 17:00'ye kadar yarışma raportörlüğüne elden teslim edilecektir.

Yarışma Takvimi
Yarışmanın İlanı: 15 Eylül 2011
Projelerin Teslimi: 14 Kasım 2011
Jüri Değerlendirmesi: 15 Kasım 2011
Sonuçların İlanı, Sergi ve Ödül Töreni: 17 Kasım 2011, Haliç Kongre Merkezi        

Yarışmadan Çıkarma
Şartname kurallarına veya 3. Maddedeki koşularla uymayan katılımcılar ile 7. Maddede belirtilen istenenlerde herhangi bir eksiği olan projeler ödül kazanmış olsalar dahi yarışmadan çıkarılacak ve ödülleri verilmeyecektir. 7. Maddede belirtilen teslim tarih ve saatine uymayan veya yarışma raportörlüğü dışında kişilere yapılan teslimler değerlendirmeye alınmayacak ve yarışma dışı bırakılacaktır. 

Tasarım Hakları
Yarışmaya katılan tüm projelere ve eklerine ait tüm telif hakları alldesign'a aittir. Ödül veya satın alma kazanamayan projeler geri verilmeyecektir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
İletişim

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü T: (212) 252 16 00 / 269