Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık Ödülü 2011

mimarizm.com / 11 Nisan 2011

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen "Philippe Rotthier European Prize for Architecture" (Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık Ödülü), son beş yılda Avrupa sınırları içinde hayata geçirilen en başarılı yenileme projesini ödüllendirecek. Yarışmaya katılmak için son tarih 30 Nisan 2011...

Üç yılda bir düzenlenen ödül programı, kentlerin ve kentsel alanların tasarımında Avrupa geleneğine sadık kalan projeleri ödüllendirmek amacıyla, 1982 yılında mimar Philippe Rotthier tarafından başlatıldı.

Yirminci yüzyıla hakim olan kentsel planlama politikaları; mevcut yapıların, ortaya çıktıkları dönemdeki kullanımlarını artık karşılayamadığı savına dayanarak, söz konusu eserlerin yerel halk için neyi temsil ettiğine bakmaksızın bunları, "tabula rasa"cı bir bakış açısıyla ortadan kaldırmıştır. Bugün ise, Avrupa'daki mimarlık projelerinin önemli bir kısmı, toplumun ortak belleğinin başat öğeleri olan eski yapıların (fabrikalar, atölyeler, geleneksel çarşılar, depolar, kışlalar vb) yeni bir işlev kazandırılarak yenilenmesini içermektedir.

"The Age of Renovation" (Yenilenme Çağı) teması çerçevesinde düzenlenen 2011 Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık Ödülü programı, bu kentsel rönesansın bir parçası olarak; varolan mirasa dikkat çeken, kentsel yaşam kalitesini, çoğulculuk içerecek şekilde iyileştiren yenileme projelerini ödüllendirmeyi amaçlamaktadır.

Yarışmaya katılacak projelerin, 30 Nisan 2011 gününe kadar Philippe Rotthier Mimarlık Vakfı (Fondation Philippe Rotthier pour l'Architecture)'na iletilmesi gerekiyor.

24-25 Haziran 2011 tarihleri arasında bir araya gelecek olan seçici kurulun değerlendirmeleri sonucunda belirlenecek olan sonuçlar, 15 Ekim 2011 günü Brüksel Mimarlık Merkezi'nde düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak.

Ödüle değer görülen proje, Philippe Rottier Mimarlık Vakfı tarafından sağlanan 30 bin Euro'luk para ödülünün sahibi olacak. Ödül kazanan ve övgüye değer bulunan projeler ayrıca, törenin ardından açılacak olan sergide ve bu kapsamda yayımlanacak olan katalogda yer alacak.

Seçici Kurul
-
Ben Bolgar (Mimar, Birleşik Krallık) architect, United-Kingdom
- François de Mazières (Mimarlık ve Miras Müzesi Başkanı, Fransa) 
- Anna Heringer (Mimar, Avusturya)
- Léon Krier (Mimar, Fransa) 
- Christian Lasserre (Mimar, Belçika) 
- Jean Paul Midant (Tarihçi, Fransa)
- Katia Pecnik (Gazeteci, Fransa) 
- Philippe Pemezec (Plessis-Robinson Belediye Başkanı, Fransa)
- Jean-Baptiste Pietri (Mimar, Fransa)
- Paolo Portoghesi (Mimarlık profesörü, İtalya)

Ayrıntılı bilgi ile başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Teslim Tarihi

30.4.2011 00:00:

İletişim

A: Fondation pour l’Architecture, 55 Kluisstraat, 1050 Brüksel / Belçika T: 0032 / (0)2.642.24.80 F: 0032 / (0)2.642.24.82 info@fondationpourlarchitecture.be