Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

OYAK Çimento Tasarım Yarışması’nın Kazananları Açıklandı

mimarizm.com / 18 Temmuz 2019
OYAK Çimento Beton Kağıt Grubu tarafından düzenlenen; profesyonel tasarımcıları ve öğrencileri çimentoyu kullanarak tasarımlar üretmeye teşvik eden Çimento Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu.

OYAK Çimento Beton Kâğıt Grubu’nun çimento ve betonun doğru kullanımını artırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla bu yıl ilkini düzenlediği Çimento Tasarım Yarışması’nda kazanan projeler; 4-6 Temmuz 2019 tarihlerinde Adana’da yapılan atölye çalışmasının ardından 7 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşen jüri değerlendirmesiyle belirlendi.

Beklenmedik Dönüşümler” temasıyla öğrenci ve profesyonel tasarımcıları çimentoyu kullanarak tasarımlar üretmeye teşvik eden Çimento Tasarım Yarışması’nın ilk aşamasında, profesyonel kategorisinde 81, öğrenci kategorisinde ise 99 olmak üzere toplam 180 proje teslim edilmişti.

Yarışmanın ikinci aşamasına geçerek fabrika ortamında uygulanacak toplam proje sayısını 6’dan 12’ye çıkarma kararı almıştı. Buna göre her iki kategoride ödül grubu ve mansiyon grubu olmak üzere 6’şar proje belirlendi. Bu sayede, 4-6 Temmuz 2019 tarihlerinde Adana’da gerçekleşen atölyede toplam 6 grup ödül için yarışırken, 6 grup da donanımlı atölye ortamının imkanlarından faydalanarak projelerini hayata geçirme şansı buldu.

Y. Mimar Melike Altınışık (Melike Altinisik Architects), Y. Mimar Pınar Gökbayrak (PAB Mimarlık), Y. Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Mirzat Koç (+mkd Mirzat Koc Design), Akademisyen Doç. Dr. Saitali Köknar (Kadir Has Üniversitesi) ve Betonart Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Mimar Neslihan Şık’ın yer aldığı jüri, atölyeyi takiben 7 Temmuz 2019 tarihinde Adana’da bir araya gelerek projelerin uygulama süreçlerini ve son ürünleri değerlendirdi. 

Yapılan değerlendirmelere göre öğrenci kategorisinde;
Birincilik ödülü: “Bloob”; Mert Topaloğlu, Özge Türedi (Yıldız Teknik Üniversitesi)
İkincilik ödülü: Pieces; Bilge Kamalı (Gazi Üniversitesi)
Üçüncülük ödülü: “Bir Şey Değil Her Şey”; Abdulkerim Uluer (İstanbul Gelişim Üniversitesi)

“Bloob”; Mert Topaloğlu, Özge Türedi (Yıldız Teknik Üniversitesi)


Öğrenci kategorisi mansiyon grubu;
- “UP2U”; Kerem Aydın (Gazi Üniversitesi)
- “Betonun Varoluşu”; Fatih Eyice, Semih Seven’in (Pamukkale Üniversitesi)
- “Freedo”; Mustafa Sağdıç (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Ahmet Faruk Varan’ın (Yıldız Teknik Üniversitesi) 

Profesyonel kategorisinde ise;
- Birincilik ödülü: “Pli”; Ozan Gürsoy, Mehmet Furkan Bakar, Selin Emir
- İkincilik ödülü: “Curve”; Deniz Yıldırım
- Üçüncülük ödülü: “Biricik”; Şengül Has, Arda Yaycı