“Mimarlıkta Kadın” Konulu Ulusal Karikatür Yarışması

mimarizm.com / 14 Şubat 2020
Mimarlar Odası Kayseri Şubesi'nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Mimarlıkta Kadın” konulu Ulusal Karikatür Yarışması'nın son teslim tarihi 2 Mart Pazartesi.

Yarışmanın Amacı:İnsan hayatını etkileyen tasarımları, çizgi diliyle ifade eden mimarlık sanatı ile toplum hayatını eleştirel yaklaşımı mizahi bir çizgi diliyle kullanan karikatür sanatının bir araya getirilmesi amaçlanmıştır.

Yarışmanın Konusu: Mimarlar Odası Kayseri Şubesi olarak bu yılki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ulusal karikatür yarışmasının konusu; kadın mimarların gerek mesleki gerekse özel yaşamlarının mizahi ve eleştirel bir anlatımla ifade edildiği, aynı zamanda kadınların mimarlık mesleğine bakış açısının değerlendirildiği “Mimarlıkta Kadın” olarak belirlenmiştir.

Katılım Koşulları

 - Yarışma tüm karikatürcülere açıktır.

  - Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbesttir. Çalışmalar orijinal olmalı, bilgisayar ortamında hazırlanan eserlerin çıktılarında ise sanatçının ıslak imzası bulunmalıdır.

  - Gönderilecek karikatürlerin boyutu en fazla A3 ebatlarında olmalıdır. Her yarışmacı en fazla 3 (üç) ayrı karikatür ile katılabilir. Eserler bilgisayar ortamında hazırlanmışsa tiff ve jpeg formatında el çizimi olduğu takdirde pdf olarak taranmış şekilde cd veya usb içerisinde katılımcı formu zarfına eklemelidir.

 - Yarışmacılar, katılımcı formuna, ad ve soyadları ile iletişim bilgilerini (kesin ve açık mektup adresi, telefon numarası ve e-posta adresini) okunaklı olarak yazmalı ve eserlerinin cd veya usb içerisinde kayıtlı halini katılımcı formu zarfına eklemeli.

 - Karikatürler elden teslimler için en son 02 Mart 2020 Pazartesi günü saat 17:00 ‘a kadar yazışma adresine teslim edilmeli. Posta ya da kargo ile gönderilen eserler 02 Mart 2020 tarihinde saat 17:00’dan önce kargo firmasına teslim edilmiş olmalı 4 Mart 2020 Çarşamba günü saat 17:00’a kadar iletişim adresine ulaşmış olması gerekmektedir. Kargo firması vs nedenlerle yaşanılan gecikmelerden şubemiz sorumluluk kabul etmeyip belirtilen tarihlerde teslim edilemeyen eserler değerlemeye alınmayacaktır.

 - Seçici Kurul tarafından belirlenen finalist eserler 05 Mart 2020 tarihinde kurumumuzun sosyal medya hesaplarından yayınlanacaktır. Benzerlik tespiti için yapılacak itirazlar yarışma jürisi tarafından değerlendirilecektir.

 - Yarışma jürisi 06 Mart 2020 Cuma günü saat 10:00’da toplanacak. Ödüle değer bulunan eserler 06 Mart 2020 Cuma günü www.kaymimod.org.tr adresinden ve Şube'nin sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

 - Ödüller, 8 Mart 2020 Pazar günü düzenlenecek törenle sahiplerine verilecektir.

 - Yarışmaya katılan bütün eserler “Mimarlar Odası Kayseri Şube”nin yayınlarında isminin ve eser adının kullanılması şartıyla kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul eder. Buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya katılım sağlayan bütün eserlerin çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim haklarının ve yayımlanma haklarının kullanımı için “Mimarlar Odası Kayseri Şubesi’ne izin/muvafakatname” verdiğini kabul eder. Başvuru yapan bütün eserler iade edilmeyecek olup Mimarlar Odası Kayseri Şube arşivinde muhafaza edilecektir.

 - Yarışma sonuçlandıktan sonra 3. Şahıslar tarafından iddia edilecek her türlü telif hakkı taleplerinden yarışma jürisi ve TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi sorumlu değildir, doğacak yasal sorumlulukların tümü katılımcıya ait olacaktır.

  - Eserlerini yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

Seçici Kurul Üyeleri: Deniz Dokgöz (Mimar, Karikatürist), Hilal Özcan (Öğretmen, Karikatürist), Hakan Keleş (Mimar, Karikatürist, İlüstratör), Damla Katuk (Mimar, Çizer), Burcu İmamoğlu (Mimar, Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üye)

Danışman Jüri Üyeleri: Halil Çevik (Mimar, Şube Yönetim Kurulu Başkanı), Fatih Boydak (Mimar, Şube Yönetim Kurulu Üyesi), Eda Velibaşoğlu (Y. Mimar)

Yedek Seçici Kurul Üyeleri: Mehmet Kevseroğlu (Mimar, Şube Yönetim Kurulu Yedek Üye)

Raportörler: Funda Sena Eğinkaya, Elmas Dilek Özden

Yarışma Takvimi:

Son Teslim Tarihi: 2 Mart 2020
Finalist Eserlerin Yayınlanması: 5 Mart 2020
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 6 Mart 2020
Sonuçların Açıklanması: 6 Mart 2020
Ödül Töreni/Sergi: 8 Mart 2020

Ödüller:

Birincilik Ödülü: 4000 TL
İkincilik Ödülü: 3000 TL
Üçüncülük Ödülü: 2000 TL
Jüri Özel Ödülü: 1000 TL

Şartname ve katılımcı formu için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :