Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Lapseki Hükümet Konağı ve Çevresi Mimari Proje Yarışması

mimarizm.com / 09 Haziran 2014


Lapseki Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Lapseki Hükümet Konağı ve Çevresi Mimari Proje Yarışması'nın ön seçimi için son başvuru tarihi, 30 Haziran 2014.


Yarışmanın Kapsamı
Mevcut Lapseki Hükümet Konağı 1994 yılında tip hükümet konağı projesine göre inşa edilmiştir. Yakın zamanda yapılan etütlerde deprem güvenliği olmadığı tespit edilmiş ve güçlendirme kararı alınmış olmakla beraber, güçlendirme maliyetinin yüksek olması nedeniyle yapının yıkılmasına ve bulunduğu parsele yeni bir Hükümet Konağı yapılmasına karar verilmiştir. Mevcut yapı, Lapseki kıyı bandı, İskele Meydanı ve Atatürk Caddesi arasında konumlanmıştır ve bulunduğu adayı farklı kurum ve kuruluşlarla  - Ziraat Bankası, ilçe otogarı, hastane binası ve kreş - paylaşmaktadır. Bünyesinde ise Adliye, Mal Müdürlüğü, Tapu Sicil Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, Kaymakamlık, Kadastro Şefliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi'ni barındırmaktadır.

Yeni Hükümet Konağı'nın konumlanacağı alan, imar planında net bir şekilde tanımlanmıştır. Ada içindeki mevcut hastanenin yıkılması planlanmaktadır ve önündeki alan ile birlikte açık alan düzenlemesi olarak ele alınacaktır. Mevcut kreş ve otogarın idari ve mülki nedenlerle; Ziraat Bankası'nın ise tescilli olması sebebiyle korunacağı öngörülmektedir.

Mevcut bina, ada içi plansız ve parçalı gelişimden dolayı kıyı ve ilçe yaşamı ile kayda değer fiziksel bir ilişki kuramamakta; herhangi bir geçirgenlik içermeyen, katı, çevre yapı ölçeğine aykırı mimarisi ile kamusal bir cazibe oluşturmaktan çok uzakta durmakta; tip kat planı çözümüyle asgari düzeyde fonksiyona yönelik bir yapı olmanın ötesine geçememektedir.

Bu bağlamda yeni yapılacak Lapseki Hükümet Konağı yapısının çevre ilişkileri ile birlikte kurgulanması, Atatürk Caddesi ve cadde ile arasında bulunan açık alan (otopark) ile kıyı bandı arasındaki geçirgenliği güçlendirmesi ve bütüncül bir bakış açısından yapı özeline inen bir yaklaşımla tasarlanması beklenmektedir. Korunacak yapılarla beraber yarışma alanı içinde bütüncül bir tasarımın tetikleyicisi haline gelmesi ve kıyı silueti ile uyumlu bir yapının elde edilmesi öncelikli hedeflerdendir.  Hükümet Konağı ile birlikte, içinde yer aldığı yapı adasının devamı niteliğinde olan ve hedeflenen yeni çevre açısından önem taşıyan İskele ve Otogar alanlarına ilişkin, üst ölçekte öneriler getirilmesi de yarışma kapsamındaki bir diğer önemli beklentidir.

Lapseki gibi küçük bir ilçede konumlanacak olan bu yapı, özellikle bulunduğu bağlam ve konumsal özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Kamunun, tip projelerden uzaklaşması noktasında; alanla etkileşime geçen, konumuna ve programına has özelliklere sahip bu tip yeni ve güncel yapıların elde edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda, idare ve yarışma ekibi yarışma sürecinde rol alan ekip, nitelikli projelerin elde edilmesi adına son derece heyecanlı, istekli ve umutludur.

Yarışma Takvimi
Ön Seçim Şartnamesinin İlanı: 4 Haziran 2014
Ön Seçime Son Başvuru için Son Tarih: 30 Haziran 2014
Ön Seçim Sonuçları ve Yarışmanın İlanı: 3 Temmuz 2014
Soru Sormak için Son Gün: 21 Temmuz 2014
Cevapların İlanı: 24 Temmuz 2014
Projelerin Son Teslim Tarihi: 2 Eylül 2014
Postayla Gönderilenlerin Son Kabul Tarihi: 5 Eylül 2014
Jüri Çalışması Başlangıcı: 6 Eylül 2014
Kolokyum ve Ödül Töreni: 8 Eylül 2014
 
Asli Jüri Üyeleri
Hüseyin KAHVECİOĞLU, Mimar (Jüri Başkanı)
İsmail MORKOÇ, İnşaat Mühendisi
Gonca PAŞOLAR, Mimar
Cem SORGUÇ, Mimar
Ahmet TERCAN, Mimar

Raportörler
Elçin KARA VATANSEVER, Mimar
Özgür ŞAHİN, Elektrik Mühendisi
 
Ödüller
1. Ödül: 35.000 TL
2. Ödül: 25.000 TL
3. Ödül: 15.000 TL
Mansiyon (3 adet): 10.000'er TL

Şartname için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Teslim Tarihi

30.6.2014 00:00:

Düzenleyen

Lapseki Kaymakamlığı

İletişim

A: Çanakkale İl Özel İdaresi, Cevat Paşa Mah. Kayserili Ahmet Paşa Cad. No: 26 Çanakkale T: (286) 218 10 55; (286) 220 00 22 - dahili: 5221/5224 E: lapsekiyarismasi@ilozelidaresi.org