Çuhadaroğlu Alüminyum 2012 Öğrenci Proje Yarışması

mimarizm.com / 29 Mayıs 2012

Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama A.Ş tarafından, alüminyum sektörünün gelişimini desteklemek ve mimarlık fakültelerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin yaratıcı fikirlerle kendilerini geliştirmelerine fırsat tanımak amacıyla düzenlenen Çuhadaroğlu Alüminyum 2012 Öğrenci Proje Yarışması (ALU2012) başladı.

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen yarışmanın konusu "Eskişehir Kent Tarihi Müzesi Projesi" olarak belirlendi. Sürdürülebilir tasarım kriterlerine bağlı kalarak Eskişehir ve yakın çevresinin değerlerini ve tarihini aktaracak bir müze tasarımı elde edilmesini hedefleyen yarışmanın teslim tarihi 10 Ekim 2012.

Sanayi ile akademik dünyayı bir araya getirerek öğrencileri, eğitim hayatları sonrasında kendilerini bulacakları iş ortamına alıştırmayı amaçlayan yarışmaya bu yıl Anadolu Üniversitesi ev sahipliği yapıyor; Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi, Odunpazarı Belediyesi ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) de destek veriyor.

Dinamik ve genç ağırlıklı bir nüfusu barındıran ve zengin bir tarihe sahip olan Eskişehir, tarihi Odunpazarı bölgesi ile eski mimari dokusunu bugün de yaşatıyor. Her noktada karşılaşılabilen Porsuk çayının yumuşak etkisini sergileyen kent, su ile ulaşıma uygun bir kurgu sunmakta. Yakın çevresinde Yazılıkaya, Gürleyik, Sivrihisar, Seyitgazi, İnönü, Kırka, Mihalıçık gibi doğal sit alanları ve özgün yerleşimleri barındıran Eskişehir, bu değerleri sergileyecek bir kent müzesine sahip değil.

Yarışmaya başvuran öğrencilerin, Eskişehir Kent Tarihi Müzesi Projesi'ni geliştirirken tasarımlarını, çevre bilinci paralelinde sürdürülebilir bir sistem olan Çuhadaroğlu Alüminyum Sistemleri'ni düşünerek geliştirilmeleri öneriliyor.


Asli Jüri Üyeleri
Ayfer AYTUĞ (Prof. Dr., Yıldız Teknik Üniversitesi)
Gülser ÇELEBİ (Prof. Dr., Gazi Üniversitesi)
Yüksel DEMİR (Yard. Doç. Dr., İstanbul Teknik Üniversitesi)
Mehmet GÜREL (Mimar, Mim. Odası Eskişehir Şubesi Başkanı)
Halit HALAÇ (Mimar)
Mehmet  İNCEOĞLU (Yard. Doç., Dr. Anadolu Üniversitesi)
Nevzat SAYIN (Mimar)
Leyla Y. TOKMAN (Doç. Dr., Anadolu Üniversitesi)
Bilal YAKUT (Mimar)

Ödüller
1. Ödül: 6.000 TL
2. Ödül: 4.000 TL
3. Ödül: 3.000 TL
Mansiyon: 1.000'er TL (3 adet)   

Yarışma Takvimi
Yarışmanın ilanı: 25 Mayıs 2012  
Fabrika gezisi: 06 Haziran 2012  
Soru sorma için son tarih: 22 Haziran 2012  
Soruların cevaplanması: 29 Haziran 2012
Proje teslimi: 10 Ekim 2012, saat 18:00
Jüri değerlendirmesi: 12-13 Ekim 2012 
Sonuçların ilanı: 19 Ekim 2012    
Ödül töreni, sergi ve kolokyum: 16 Kasım 2012  


Yarışma şartnamesine ulaşmak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Künye
İletişim

A: Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampusu, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, Eskişehir iletisim@cuhadaroglu.com