Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Aydın Köymen Fotoğraf Yarışması - 2: “Dikey Kentleşme”

mimarizm.com / 20 Mart 2017
Aydın Köymen Birlikteliği tarafından düzenlenen “Dikey Kentleşme” temalı fotoğraf yarışmasının son katılım tarihi 30 Nisan 2017. Katılımcılardan “kent belleği”ni yaratacak/anımsatacak fotoğraflar sunmaları bekleniyor.

Yarışmanın Konusu: Dikey Kentleşme
Aydın Köymen Birlikteliği’nin bu yıl açtığı fotoğraf yarışmasının konusu “Dikey Kentleşme” olup, yarışmaya katılanlardan “kent belleğini” yaratacak/anımsatacak fotoğraflar sunmaları beklenmektedir.

Bu konunun seçilmiş olma nedeni son yıllarda gerek özel sektör gerekse kamu tarafından yoğun bir şekilde inşa edilen dikine “yüksek” binalardır.

Yaşadığımız kentlerin uğradığı bu yapısal ve görsel değişiklikler her ne kadar fotoğrafik olarak cazip sonuçlar doğursa da buna paralel olarak altyapı yetersizliği ve yaşam alışkanlıklarının/alanlarının değişmesi gibi olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir.

Yeni yeni yükselen postmodern, cam fasadlı, çok katlı bu yapılar kentin estetiğinde olağandışı değişiklikler meydana getirirken yaşam alanlarımıza da dokunmaktadır. Dahası, kentin doğal mimari dengesinin de görünümünü değiştirip, birbiriyle uyumsuz, estetikten yoksun bir manzaranın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Plaza, AVM, rezidans gibi kavramları kentlinin hayatına yeni yaşam tarzları olarak adeta zorla sokmaktadır.

Yarışmaya katılanlar fotoğraflarında bu temayı grafik unsurları öne çıkararak yorumlayabilecekleri gibi, kentlerin bozulma/değişme sürecini yansıtan dengesizliği görsel bir anlatıma dökerek, kent belleğinin yitirilmesini belgeleyen görsel örnekleri sunarak, sürdürülebilir kent belleğinin önemini fotoğraflarıyla anlatmaları beklenmektedir.

Kategori ve Bölümler
Aydın Köymen Fotoğraf Yarışması - 2 “Dikey Kentleşme”, Sayısal (Dijital) kategoride ve Renkli veya Siyah-Beyaz Fotoğraf olmak üzere tek bölümlüdür. Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.

Katılım Şartları
1- Yarışmaya katılım ücretsizdir.

2- Yarışma, Seçici Kurul Üyeleri ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) temsilcileri ile 1.derece yakınları dışında, amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılara açıktır. TFSF kısıtlamalılar listesinde yer alan fotoğrafçılar bu yarışmaya katılamazlar. Son Katılım Tarihi itibariyle 18 yaş ve altı (30.04.1999 ve daha sonra doğumlu) katılımcıların ekteki Veli/Vasi İzin Belgesi/Muvafakatname’yi Yarışma Sekreteryası/İletişim e-posta adresine Son Katılım Tarihi’ne kadar göndermeleri gerekmektedir. Bu belgeyi göndermeyen 18 yaş ve altı katılımcılar yarışma
dışı bırakılacaktır.

3- Her fotoğrafçı yarışmaya “Dikey Kentleşme”yi anlatan en fazla 4 (dört) adet sayısal Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğrafla katılacaktır.

4- Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahalelere müsaade edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır.

5- Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj) ve panoramik görüntüler yarışmaya kabul edilmez.

6- Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlar hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

7- Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.

8- Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

9- Kural ihlallerinde, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF)’nin U/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi’nin 13. Maddesi’ndeki yaptırımlar uygulanır. Kural ihlali nedeniyle iptal edilen ödül ve/veya sergilemenin yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse katılımcının ödülü geri vermesi gerekir. Bu durum, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz.

10- TFSF onaylı/patronajlı bir yarışmaya katılmakla yarışmacı, TFSF üyesi federe dernek üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde TFSF kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır; TFSF elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik TFSF ile iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile TFSF tarafından yasaklanır ve adı her şekilde teşhir edilir. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF verilerinin muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir.

11- Yarışma sonuçları www.aydinbirlikteligi.org ile mulkiye.org.tr adresinden ve TFSF - Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun www.tfsf.org ve www.tfsfonayliyarismalar.org web sitelerinden ilan edilecek; ayrıca tüm ödül ve sergileme kazanan katılımcılara telefon ve e-posta yoluyla bildirilecektir.

Yarışma Takvimi
Son Katılım Tarihi: 30 Nian 2017 saat 23.00 (TSI)
Jüri değerlendirmesi: 6 Mayıs 2017
Sonuç Bildirim Tarihi: 8 Mayıs 2017
Ödül Töreni: 25 Mayıs 2017
Bu seçkide yer alan fotoğraflar Çankaya Belediyesi, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sergilenecektir.

Jüri
İlhan TEKELİ / Prof. Dr. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi
Koray OLŞEN / Fotoğrafçı, AFSAD Başkanı
Şebnem EROL / Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü
Tuğba TAŞ / Yrd. Doç. Dr. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi
Tuğrul ÇAKAR / Fotoğraf Sanatçısı, Öğr. Gör. Başkent Üniversitesi GSF
Engin ÇALIŞIR / TFSF Temsilcisi

Ödüller
Birincilik: 2.000.- TL + Başarı Belgesi
İkincilik: 1.000.- TL + Başarı Belgesi
Üçüncülük: 500.- TL + Başarı Belgesi
Sergileme (En az 20 adet): Bedelsiz

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Son Başvuru Tarihi

30.4.2017 00:00:

Düzenleyen

Aydın Birlikteliği tarafından, Mülkiyeliler Birliği, TMMOB İçmimarlar Odası ve Çankaya Belediyesi işbirliğinde

İletişim

Yarışma Sekretaryası
T:
 0533 472 7385
E: cozgun@gmail.com