11. Ulusal Mobilya Aksesuar Ürünleri Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 20 Şubat 2020
Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği tarafından bu sene onbirincisi düzenlenen Ulusal Mobilya Aksesuar Ürünleri Tasarım Yarışması'nın son başvuru tarihi 24 Temmuz 2020.

Yarışma Amacı

MAKSDER tarafından her yıl; sektördeki ilerlemeyi teşvik etmek, uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek ürünlerin gelişmesine zemin hazırlamak, tasarımın sektör içindeki önemini vurgulamak, bu alanda başarı gösteren genç tasarımcıları özendirmek ve ödüllendirmek, bu genç ve başarılı tasarımcıları sektördeki tasarım işvereni firmalara tanıtmak ve verimli işbirlikleri oluşmasına zemin hazırlamak amacı ile “MAKSDER Tasarım Yarışması” düzenlenir.

Yarışma Konusu

11. Ulusal Mobilya Aksesuar Ürünleri Tasarım Yarışması” nın 2 ayrı kategorisi vardır.

Çamaşır Odası Organizasyonu Kategorisi: Her evde  gerçekleşen çamaşır yıkama, kurutma ve ütüleme faaliyetleri ile ilgili katılımcının tespit edeceği sorun ve/veya ihtiyaçların mobilya aksesuarı bağlamında yenilikçi bir yaklaşımla çözümlenmesi beklenmektedir. Çözüm önerileri; çamaşır/ütü odası içindeki organizasyonu yaratıcılık, yenilikçilik, fonksiyonellik, uygulanabilirlik ve güvenlik ilkeleri gözetilerek, güncel veya yeni ürün-kullanım senaryoları üzerinden, temel tasarım kavram ve ilkeleri doğrultusunda ortaya konulmalıdır.

Giysi/Giyinme Odası Dolabı Organizasyonu Kategorisi: Kıyafetlerin mevsim dışı dönemlerde depolanması ve/veya korunması ile ilgili katılımcının tespit edeceği sorun ve/veya ihtiyaçların mobilya aksesuarı bağlamında yenilikçi bir yaklaşımla çözümlenmesi beklenmektedir. Çözüm önerileri; giyinme odası/yatak odası içindeki kıyafetler özelindeki organizasyonu yaratıcılık, yenilikçilik, fonksiyonellik, uygulanabilirlik ve güvenlik ilkeleri gözetilerek, güncel veya yeni ürün-kullanım senaryoları üzerinden, temel tasarım kavram ve ilkeleri doğrultusunda ortaya konulmalıdır.

Yarışma Takvimi

Son Teslim Tarihi: 24 Temmuz 2020
Jüri Değerlendirme Toplantısı: 9 Eylül 2020
Ödül Töreni: 30 Eylül 2020
Sergilenme Tarihi: 2020 INTERMOB Fuarı

Katılım Koşulları

- Yarışma, Türkiye’deki üniversitelerin 4 yıllık Mimarlık, İç mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümleri ile mobilya tasarımı ve/veya üretimi ile ilgili bölümlerinde öğrenim görmekte olan kayıtlı tüm lisans öğrencilerin katılımına ve bu bölümlerden en fazla 12 ay evvel mezun olmuş tasarımcılara açıktır.

- Katılımcıların yarışma başvuru tarihinden 12 ay öncesine kadar (yani en erken 2019-20 Güz Dönemi’nde, en geç de 2019-20 Bahar Dönemin’nde mezun olmuş), üniversitelerin söz konusu bölümlerinin öğrencisi olduklarını belgelemeleri gerekmektedir. (01.12.2019-24.07.2020 tarihleri arasını kapsamalıdır.)

- Yarışmaya katılım ücretsizdir.

- Katılımcılar yarışmaya her kategoride sadece 1 proje ile katılabilirler.

- Katılımcılar Üniversitelerde ders kapsamında geliştirdikleri okul projeleri ile yarışmaya katılamazlar.

- Katılımcılar yarışmaya, yarisma.maksder.org.tr websitesi üzerinden katılacaklardır.

Jüri Üyeleri

- Arş. Gör. Ahmet Çetin Eyüp, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

- Aliosman Mertöz, Mesan Plastik ve Metal San. A.Ş., Maksder Yönetim Kurulu Başkanı

- Kadir Yüksel, Doğtaş Kelebek Mobilya Ar-Ge ve Tasarım Müdürü

- Kunter Şekercioğlu, Kilit Taşı Tasarım Ltd. Şti., Endüstri Ürünleri Tasarımcısı

- Savaş Öztaş, İstikbal Mobilya Tasarım Müdürü

- Doç. Dr. Tengüz Ünsal, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

- Timur Erbil, Lineadecor Ürün Geliştirme Müdürü

Ödüller

Birincilik Ödülü: 14.000 TL
İkincilik Ödülü: 10.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 7.000 TL
Mansiyon (1 Adet): 2.000 TL

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :