Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Uluslararası Yüksek Yapı Ödülü 2010 Finalistleri Açıklandı

bustler.net / 17 Eylül 2010

Uluslararası Yüksek Yapı Ödülü'nün (International Highrise Award) 2010 finalistleri, yüksek yapı uzmanlarından oluşan uluslararası jürinin Frankfurt'taki toplantısının ardından açıklandı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ödül programının 5 finalisti şöyle sıralanıyor: Aqua Tower (Chicago), The Met (Bangkok), Mode Gakuen Cocoon Tower (Tokyo), Burj Khalifa (Dubai) ve Shanghai World Financial Center (Şanghay).

Deutsches Architekturmuseum yoğun bir araştırma sürecinin ardından, 2010 yılı için 16 ülkeden 27 projeyi ödüle aday göstermişti. Mimar ve gayrimenkul geliştiricilerinin katılımına açık olan ödül programına, son iki yıl içinde tamamlanan ve en az 100 metre yüksekliğe sahip yapılar ile başvurulabiliyor.

Spencer de Grey'in (Foster + Partners) başkanlığında; Joachim Faust (HPP Hentrich-Petschnigg & Partner), Harald Kloft (osd office for structural design), Matthias Sauerbruch (Sauerbruch Hutton), Peter Cachola Schmal (Deutsches Architekturmuseum Direktörü), Thomas Schmengler (Deka Immobilien GmbH Genel Müdürü), Felix Semmelroth (Frankfurt/Main Kültür Departmanı Direktörü) ile Ma Yansong'dan (MAD) oluşan uluslararası jüri, aday gösterilen 27 proje arasından finalistleri belirlerken şu 6 temel kriteri esas aldı: Öncü tasarım, Estetik, Kentsel bağlamla uyum; Sürdürülebilirlik, Yenilikçi teknoloji, Maliyet verimliliği.

Finale Kalan 5 Projenin 3'ü Uzak Doğu'dan


Aqua Tower, Chicago, ABD; Mimari proje: Studio Gang Architects Ltd., Chicago; Görsel: Steve Hall, © Hedrich Blessing

Konut fonksiyonunu içeren Chicago'daki Aqua Tower ve Bangkok'taki The Met, açık havada yaşam ve yeşil bir düzen konsepti sunarak, yeni ve alışılmamış tasarımlar geliştiriyor. Jüri değerlendirmesinde, 200 metreyi aşan yapıların; balkon, teras ve ortak açık alanları ile dikey yaşam biçimini teşvik ederek, uzun vadede enerji kaynaklarında tasarruf sağladığı belirtiliyor.


The Met, Bangkok, Tayland; Mimari proje: Woha (Tandem Architects işbirliğiyle, Tayland; Görsel: © Patrick Bingham-Hall

Haberin devamını okumak için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye