Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Metropolis Akıllı Çevreler Ödülleri'nin Sahipleri, Yeni Yeşil Teknolojilerin Peşinde

Metropolis Mag / 22 Mart 2010

Yale Üniversitesi'nin Ormancılık ve Çevre Araştırmaları Fakültesi, Kroon Hall

Uluslararası İç Mekan Tasarımı Birliği ve Metropolis tarafından düzenlenen "Metropolis Akıllı Çevreler Ödülleri"nin (Smart Environments Awards) 2009 ayağının kazananları belirlendi. Ödüllerden biri Amerika'nın prestijli ormancılık okullarından birine, diğeri Portland, Oregon'dan bir mimarlık pratiğinin ofislerine, sonuncusu ise San Francisco'dan organik bir kafe düzenlemesine gitti.

Bu sene dördüncü kez düzenlenen Akıllı Çevreler Ödülleri, 2009 yılında iç mekan tasarımının yalnızca şık resimlerden ibaret olmadığını gösterebilen en iyi örnekleri seçti. Tasarımlarında, kullanılan malzemelerin içerdiği zararlı maddelerden üretime, ulaştırmadan enerji kullanımına çok sayıda doğa odaklı kriterin göz önüne alındığı bu projelerden ilki, Hopkins Architects ve Centerbrook Architects'in ortak ürünü olan "Kroon Hall", yani Yale Üniversitesi'nin Ormancılık ve Çevre Araştırmaları Fakültesi binası oldu.


Plant Cafe Organic

Metropolis'in "Akıllı Çevreler Ödülleri"nin ikincisi CCS Architecture tarafından gerçekleştirilen "Plant Cafe Organic" isimli yiyecek-içecek mekanı, üçüncüsü ise Zimmer Gunsul Frasca Architects'in "Twelve West" ofislerine layık görüldü.

Sürdürülebilirlik, ulaşılabilirlik, yaratıcılık ve estetik kriterleri üzerinden değerlendirilen başvurular, çoğu ödül programına hakim olan "güzellik yarışı" formatını –tamamen reddetmek olmasa da- kısıtlamak üzere çevresel değerlerini de sundular. Ödül programı böylelikle 21. yüzyıl iç mekan tasarımı üretiminin son derece sofistike bir karar alma süreci olduğuna dikkat çekti.


Twelve West Ofisleri

Tamamı doğal ahşap ve doğal aydınlatma kullanan finalistler, en son yeşil teknolojiden faydalanan sistemleri ile de beğeni topladılar. Örneğin Kroon Hall, yeni bir havalandırma sistemi kullanıyor. Plant Cafe ise "elektrolizer" adı verilen ve bir Amerikan restaurantında ilk kez uygulandığı tahmin edilen bir su geri dönüşüm teknolojisinden yararlanıyor: Burada kullanılmış su, temizlik amaçlı sıvılara dönüştürülüyor.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye