Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Holcim Bölge Ödülleri'nde Afrika ve Orta Doğu'nun Kazananları Belirlendi

bustler.net / 24 Kasım 2008


Holcim Ödülleri'nin Afrika-Ortadoğu ayağının ikinci senesinde kazananlar belli oldu. Marakeş'te düzenlenen tören ile 11 projeye toplamda 270 bin dolar para ödülü dağıtıldı. "Sürdürülebilir Yapı" alt başlıklı ödül programında, özel ve kamusal mimarlık örneklerinden kentsel planlama ve çevre iyileştirmesine kadar çok sayıda tasarım alanından örnekler gönderildi.

İsviçre merkezli Holcim Vakfı tarafından sürdürülebilir yapı/inşaat için dünyanın beş kıtasında birbirine paralel olarak düzenlenen ödül programı, 90 ülkeden yaklaşık beş bin projeyi kapsıyordu. Yapı ve inşaat endüstrisinden teknolojik, çevresel, sosyo-ekonomik ve kültürel sorunlara eğilen sürdürülebilir çözümlerin aktarıldığı yarışmanın ödül töreninde çok çeşitli ve uluslararası proje gruplarının varlığı, sürdürülebilir inşaatın küresel bir sorun olduğuna işaret etti.

 

Ödül programında birinciliğe layık görülen proje, Fas'taki Fez Nehri'nin yeniden canlandırma projesi oldu. Faslı mimar Aziza Chaouni'nin peyzaj tasarımını yaptığı ve Japon asıllı Amerikalı mimar Takakı Tajima tarafından planlaması gerçekleştirilen proje, 100 bin dolarlık büyük ödülün de sahibi oldu. Girişim projesi, Fez nehrini esas alarak su kalitesi artırımı, kirli alanların iyileştirilmesi, açık kamusal alanların oluşturulması ve mevcut kaynaklardan ekonomik gelişim için faydalanılması gibi adımları kapsıyor.İkincilik ödülüne alan Uganda'daki okul ve yetimhane projesi ise, yine Japon bir mimarın, Koji Tsutsui'nin imzasını taşıyor. Uganda, Rakai'deki Mukwano Evi, yerel sosyal gelenekler ve alışkanlıkları yanısıtrken, barınma ve sağlık hizmeti, eğitim alanları ve rekreasyon fasiliteleri sağlıyor. Projenin uzun vaadedeki hedefi ise, çocukları temel inşai yetilerle tanıştırarak ileride iş şansı sağlamak, kalıcı bir ortam hazırlayarak verimli bir sosyal ve bağlamsal etki yaratmak olarak tanımlanıyor.

 

Dubai'deki ikonik Lİghthouse Tower ise, Holcim Ödülleri'nde üçüncülük aldı. Birleşik Arap Emirlikleri'nden Güney Afrikalı mimar Shaun Killa tarafından tasarlana 400 metre yüksekliğindeki Light House Tower, yüksek yapıların da sürdürülebilirlik hedefleri çerçevesinde tasarlanabildikleri ve uygulanabildiklerini göstermesi açısından ödüle değer bulundu. 53 katlı bina, pasif soğutma kullanıyor; etkileşimli bir cephe sayesinde gün ışığı kullanımını optimize ediyor. Yapı aynı zamanda rüzgar tirbünleri ile foto-voltaik panellerden de faydalanarak benzerlerine kıyasla % 50 enerji tasarrufu sağlayacak.

Ödül programının mansiyonları ise Güney Afrika, Tanzanya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden beş farklı projeye gitti. Moshi Tanzanya'daki entegre tiyatro ve yetimhane kompleksi, Dubai Xeritown için karmaşık işlevli bir kentsel planlama stratejisinin yanısıra Güney Afrika'dan üç farklı proje seçildi. Vele ve Vryheid için okul infrastrüktürü tasarımları, Mapungubwe Ulusal Parkı ziyaretçi merkezi ve Cape Town'da çevre dostu bir konut projesi, Holcim mansiyonlarına layık görüldü.

‘Holcim' dahilinde ilk kez dağıtılan "Yeni Nesil" ödülü ise Nijerya'dan eşdeğer iki projeye gitti. Ödül programının kazananları hakkında daha detaylı bilgi ve görsele ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye