AIA New York Şubesi Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu

bustler.net / 14 Mart 2011

Amerikan Mimarlar Enstitüsü New York Şubesi tarafından düzenlenen Tasarım Ödülleri (AIA New York Chapter's Design Awards)'nin bu seneki sahipleri açıklandı. İç mekan; Mimarlık; Gerçekleştirilmemiş Projeler ve Kentsel Tasarım olmak üzere 4 farklı kategoride, toplam 38 projenin ödüle değer görüldüğü programın Seçici Kurulu'nda Murat Tabanlıoğlu da yer aldı.

Programda "Onur" ya da "Başarı" ödülüne değer görülen projeler; temel kriterler olan tasarım kalitesi, inovasyon, teknik ve program tutarlılığı anlamında sundukları özgün içerik ile Seçici Kurul'u olumlu yönde etkiledi.

New York'ta çalışmakta olan mimarlar/tasarımcılar tarafından tamamlanan projeler ile kent dışında faaliyet gösteren mimarlar tarafından New York için geliştirilen projelerin değerlendirildiği yarımaya; dört kategoride toplam 433 proje başvururken, sadece Mimarlık kategorisi için 184 proje teslim edildi.

Ödül kazanan projeler, 14 Nisan - 25 Haziran 2011 tarihleri arasında New York'taki "Center for Architecture"da sergilenecek. Sergi kapsamında bu yıl ilk kez "Yılın Projesi" de seçilecek. Kazananlar arasından bu unvana değer bulunan proje, Mayıs ayının başına dek Helfand Spotlight galerisinde özel olarak sergilenecek. 14 Nisan'da açıklanacak olan "Yılın Projesi", AIA NY Başkanı Margaret Castillo ve kendisine tavsiyede bulunacak olan uzmanlar heyeti tarafından belirlenecek.
 
2011 AIA New York Şubesi Tasarım Ödülleri Seçici Kurulu ve ödül kazananların tam listesi ise şöyle: 

2011 AIA New York Şubesi Tasarım Ödülleri Seçici Kurulu

Mimarlık Kategorisi: Minsuk Cho, Vincent James, Murat Tabanlıoğlu
İç Mekan Kategorisi: Neil Frankel, Patricia Patkau
Gerçekleştirilmemiş Projeler Kategorisi: Chris Genik, Daly Genick, Joseph Rosa, Elias Torres Tur, Martinez Lapena
Kentsel Tasarım Kategorisi: Julia Czerniak, Marilyn Jordan Taylor, Ray Gastil

Mimarlık Kategorisi Onur Ödülleri

- "Hypar Pavilion Lawn and Restaurant" (New York). Proje: Diller Scofidio + Renfro, FXFOWLE Architects


- "Horizontal Skyscraper – Vanke Center" (Shenzhen, Çin). Proje: Steven Holl Architects, CCDI - China Construction Design International


- "APAP OPENSCHOOL" (Anyang, Güney Kore). Proje: LOT-EK


- "North Carolina Museum of Art" (Raleigh, NC). Proje: Thomas Phifer and Partners, Pearce Brinkley Cease + Lee
- "House in Midwest" (Midwest, US). Proje: Thomas Phifer and Partners
- "C.V. Starr East Asian Library" (Berkeley, CA). Proje: Tod Williams Billie Tsien Architects, Tom Eliot Fisch

Mimarlık Kategorisi Başarı Ödülleri

- "Granoff Center for the Creative Arts at Brown University" (Providence, RI). Proje: Diller Scofidio + Renfro
- "Newtown Creek Wastewater Treatment Plant" (Brooklyn, NY). Proje: Greeley-Hansen, Hazen & Sawyer, Malcolm Pirnie ve Ennead
- "Gateway Center, Westchester Community College" (Valhalla, NY). Proje: Ennead Architects
- "The Standard, New York" (New York, NY). Proje: Ennead Architects
- "Country Estate" (New Canaan, CT), Proje: Roger Ferris + Partners

- "Sperone Westwater" (New York, NY). Proje: Foster + Partners, AAI Architects


- "Taichung InfoBox" (Taichung, Tayvan). Proje: SAA / Stan Allen Architect, W.B. Huang Architects & Planners
- "UCSF Dolby Regeneration Medicine Building" (San Francisco, CA). Proje: Rafael Viñoly Architects, SmithGroup

İç Mekan Kategorisi Onur Ödülleri

- "Inverted Warehouse/Townhouse" (New York, NY). Proje: Dean/Wolf Architects


- "EDAW Inc." (New York, NY). Proje: Michielli + Wyetzner Architects
- "Fifth Avenue Apartment" (New York, NY). Proje: Thomas Phifer and Partners
- "David Rubenstein Atrium, Lincoln Center" (New York, NY). Proje: Tod Williams Billie Tsien Architects

İç Mekan Kategorisi Başarı Ödülleri

- "641 Avenue of the Americas" (New York, NY). Proje: Cook + Fox Architects
- "Implied Rotation Townhouse" (New York, NY). Proje: Dean/Wolf Architects
- "Urbia Furniture System for Small Apartments in Big Cities" (New York, NY). Proje: OBRA Architects + Terry Chance/Site Assembly
- "aA SHELTER" (New York, NY). Proje: SYSTEMarchitects LLC
- "NYC Information Center" (New York, NY). Proje: WXY Architecture + Urban Design, Local Projects

Gerçekleştirilmemiş Projeler Kategorisi Onur Ödülleri

- "PhXcaseXcase: Cactus Flower Housing" (Phoenix, AZ). Proje: LEVENBETTS

- "Phare Tower" (La Défense, Fransa). Proje: Morphosis Architects, SRA Architectes


- "Kukje Art Center" (Seul, Güney Kore). Proje: SO-IL

Gerçekleştirilmemiş Projeler Kategorisi Başarı Ödülleri

- "MC1" (New York, NY). Proje: CR Studio Architects, PC
- "Changing Room" (Chicago/ New York). Proje: EASTON+COMBS
- "urbanCLOUD" (New York, NY). Proje: KNEstudio | University of Illinois
- "Just Add Water: A Proposal for the NYC Shaft Sites" (New York, NY). Proje: Philip Lee Workshop
- "Playcloud" (New York, NY). Proje: NAMELESS
- "Bronx River Art Center" (Bronx, NY). Proje: Sage and Coombe Architects, LLP
- "LGBT Retirement Community" (Palm Springs, CA). Proje: Joel Sanders Architect
 
Kentsel Tasarım Kategorisi Onur Ödülleri

- "Lincoln Center Public Spaces" (New York, NY). Proje: Diller Scofidio + Renfro, FXFOWLE Architects, and Beyer Blinder Belle Architects & Planners


- "Lower Manhattan: A New Urban Ground" (New York, NY). Proje: Architecture Research Office, dlandstudio llc
- "Brooklyn Bridge Park" (Brooklyn, NY). Proje: Michael Van Valkenburgh, Maryann Thompson Architects

Kentsel Tasarım Kategorisi Başarı Ödülleri

- "QIANHAI WATER CITY" (Shenzhen, Çin). Proje: James Corner Field Operations
- "HANOI Master Plan to 2030 and Vision to 2050" (Hanoi, Vietnam). Proje: PPJ-Perkins Eastman, Posco E&C, JINA , Vietnam Institute of Architecture

 


 
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin