Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yalıkavak Palmarina

06 Temmuz 2015
Tasarımın ana motivasyonu, bir yandan yeni gelenlerin arzu ve gereksinimlerini eksiksiz karşılarken öte yandan Yalıkavak’ın, özgül nitelikleri ile diyalog kurabilen bir mekân silsilesi üretmek.

Bir zamanlar Ege kıyısının bakir koylarından biri olan Yalıkavak, gün geçtikçe Türk rivierasının tadını çıkarmak isteyen turistler için mavi yolculuğun vazgeçilmez uğrak noktalarından biri haline geliyor. 1980’lerdeki turizm ve ikinci konut patlamasından sonra hızlı bir yapılaşma ile karşı karşıya kalan Bodrum’un aksine, zeytin ağaçları ve kayalıklardan oluşan kendine özgü doğası içerisinde küçük ölçekte kalmayı başarabilmiş, hâlâ görece sakin bir yerleşme burası.

 

Yalıkavak’taki var olan marinayı özellikle üst-orta sınıfın kullanımına açacak olan yenileme ve genişletme projesi, tasarımcıyı yeni gelecek olan büyük ölçekli yatırım ve beraberinde açılacak tesislerin böyle bir yere getireceği yükle karşı karşıya bırakıyor. Marinanın ilk aşaması olan “Ada”; lüks restoranlar, havuz ve denize girme olanağı yaratan bir klüp ve megayatların demirleyebileceği tesisleri içeriyor.Tasarımın ana motivasyonu, bir yandan yeni gelenlerin arzu ve gereksinimlerini eksiksiz karşılarken öte yandan Yalıkavak’ın, adına Akdenizlilik diyebileceğimiz yapı ve yaşam aurası içerisinde yer, bu yerin özgül nitelikleri ile diyalog kurabilen bir mekân silsilesi üretmek olarak tanımlanabilir. Bu nedenle, kolaylıkla jenerikleşerek yere yabancı hale gelecek bir tasarım yerine, farklı yüksekliklerdeki kütlelerin kompozisyonundan oluşan bir yapı dilini, yerin kendi özelliklerinden türeyen bir mimari karakter olarak kabul ederek devreye sokan bir anlayışın varlığından söz edebiliriz.Kütleler planda gridal bir düzeni izlerken, onların karşısına atipik bir şekilde yerleşen doğrusal bir duvar ve formu işveren tarafından özel olarak araştırılmış bir kule, bazen ayırıcı bazen ise işaret edici işlevi görüyor. Bütün yüzeyler tek bir malzeme, traverten ile kaplanıyor - tıpkı Kos, Rodos, Siena ve nice kadim Akdeniz kentlerinde olduğu gibi... Bu yeni kompleks bulunduğu yere yabancılaşmadan, ama bir “yeni gelen” olduğunu da unutmadan, hem tanıdık, hem yeni olmayı amaçlıyor.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 377. sayısında yayımlanmıştır.


Yalıkavak Palmarina - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Proje Yeri :

Bodrum, Muğla

Mimari Proje :

eaa-emre arolat architects;Leyla Kori, Deniz Kösemen, Rıfat Yılmaz, İbrahim Anıl Biçer, Makbule Yıldırım

Statik Proje :

Nodus Mühendislik

Elektrik Projesi :

Aykar Mühendislik

Mekanik Projesi :

Beta Teknik

İşveren :

Palmali

Arsa Alanı :

90.000 m²

İnşaat Alanı :

8.200 m²(Brüt Alan)

Proje Tarihi :

2011

Yapım Tarihi :

2012