Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yıldız Kule

mimarizm.com / 03 Mart 2017
ACE Mimarlık tarafından karma kullanımlı bir ofis projesi olarak tasarlanan yapıda, çift-cidar sistemi sayesinde yapı içi enerji dağılımı sağlanmaktadır.

Yıldız Kule, Ankara’nın önemli ticaret akslarından olan Turan Güneş Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Karma kullanımlı bir ofis projesi olarak tasarlanan yapı, aynı zamanda bir cephesi Dikmen Vadisi’ne açılan eğimli bir arazi üzerinde inşa edilmiştir. Toplamda 51.000 m² inşaat alanının; 23.000 m2’si büro alanlarına ayrılırken, 16.500 m2’si alışveriş ve yeme-içme alanları olarak değerlendirilmiştir.

Zemin ve üstünde bulvardan ulaşılabilen dükkânlar ve zeminin altındaki bodrum katlarda ise oluşturulan boşluk sayesinde tasarlanan ve açık koridorlardan ulaşılabilen dükkânlar bulunmaktadır. Oluşturulan bu boşluk aynı zamanda Turan Güneş ve Dikmen Vadisi arasında bir bağlantı olarak da kabul edilebilir. Vadiye cephesi olan kütlede ise yalnızca yeme-içme amaçlı alanlar konumlandırılmıştır.

Farklı yapı ve metrekarelerdeki bürolar ile her meslek grubuna yanıt verebilecek bir proje amaçlanmıştır.

Alışveriş merkezinin ortasında yer alan boşluk, büro kulesinin cephesinde bir yarık olarak sürdürülmüş ve bu yarıklar iç bahçelerin iklimlendirilmesinde bir yapı elemanı olarak kullanılmıştır.

Çift-cidar sistemi sayesinde yapı içi enerji dağılımı sağlanmaktadır. Özellikle güney ve kuzey arasında ciddi bir enerji dağılımına erişilmektedir. Kışın güneş alan güney cephesindeki ısı enerjisi biriktirilip kuzey cephesine aktarılmaktadır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Proje Yeri :

Ankara

Mimari Proje :

ACE Mimarlık

Mimari Proje Ekibi :

Orçun Ersan, Nilgün Deniz, Uğur Furtana, Özdihan Gökçe

İşveren :

İşveren Ata Kardeşler Ltd. Şti.

Arsa Alanı :

5.950 m2

İnşaat Alanı :

51.000 m2

Proje Tarihi :

2012-1013

Yapım Tarihi :

2014-1015