Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Logipark Lojistik Tesisleri

Zafer KAROĞLU / 06 Temmuz 2015
Yapıların çapraz yerleştirilmesiyle bloklarla yollar arasında elde edilen geniş meydanlar, büyük kütlelerin yollar üzerinde görsel ağırlık oluşturmasını engelliyor.

Logipark Lojistik Tesisleri projesi, 10 firmanın davet edildiği bir yarışma sonucunda sunum için hazırladığımız çizgi film animasyonla aldığımız bir proje. 45 metre kot farkı olan çok eğimli araziye dev boyutlu bloklar yerleştirme zorunluluğu bu projenin çözülmesi gereken sorunuydu. Bu denklemi, projemizi yapıları eğim yönüne doğru çapraz olarak setlere oturacak şekilde kurgulayarak çözdük. Yapıların çapraz yerleştirilmesiyle bloklarla yollar arasında elde edilen geniş meydanlar, büyük kütlelerin yollar üzerinde görsel ağırlık oluşturmasını engelliyor. Bütün büro mekânları geniş ufuklu ve körfez manzarasına egemen olacak biçimde yerleştirildi. 8 bloğun her biri arazinin iki yanından geçen iki farklı imar yoluna da aynı rahatlıkta erişebiliyor.

Bürolar A sınıfı büro standartlarına uygun olarak tasarlanırken, lojistik depo birimleri de uluslarası yangın ve sigorta teknik şartnamelerine uygun olarak planlandı. Bu süreçte uluslararası birçok danışmanla çalışıldı ve üniversitelerde trafik simulasyonları yaptırılarak proje onayları alındı. İç bahçeli galeriler, ses ve ısı yalıtımının yanında alışılmadık bir görsellik sağlayan “mesh” ile cephe uygulamaları, setlerde jeotekstil kullanarak yapılan ve emsali fazla olmayan jeo eğim (geoslope) uygulamalarıyla elde ettiğimiz yeşil duvarlar yapıdaki öteki tasarım ögelerinden bazıları… Logipark Lojistik Tesisleri bütün bu niteliklerinin yanında hâlâ Türkiye’nin ilk ve en büyük lojistik parkı ünvanını korumaktadır.*Bu proje YAPI Dergisi'nin 392.sayısında yayımlanmıştır. 


Logipark Lojistik Tesisleri - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Mimari Proje :

İglo Mimarlık; Zafer Karoğlu

Yardımcı Mimar(lar) :

Yıldırım Gigi, Sedat Bayrak, Bülent Ercan, Fatih Yosma

Proje Yöneticisi :

Tekden

Statik Proje :

Doruk Mühendislik

Elektrik Projesi :

Eltes Mühendislik

Mekanik Projesi :

Rota Mühendislik

İşveren :

Access Capital Turkey

Aydınlatma Projesi :

Eltes Mühendislik, Artı Mühendislik

Danışmanlar :

Selco Danışmanlık

Yapım Türü :

Prefabrike

Arsa Alanı :

237.000 m²

İnşaat Alanı :

130.000 m²(Toplam)

Fotoğraflar :

Fethi İzan

YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin