Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

“Terrace Hayat”

06 Temmuz 2015
Komşuluk ilişkileri bu projede tasarımın ana ilkesini oluşturdu. Yan yana sıra evler halinde planlanan konutlarda, bu proje içerisinde yaşayan insanların, evlerine ulaşımları ve bahçelerinin kullanımı sırasında sürekli ilişki halinde olmaları sağlandı.

Zekeriyaköy, konut yoğunluğu çok olmayan fakat kaliteli ve yeni konut projelerinin ortaya çıktığı bir bölge. 3. Köprü yoluna yakınlığından ötürü son zamanlarda daha da dikkat çekiyor. Ayrıca yaşamak için de tercih edilen bir bölge. Çünkü İstanbul merkezinde, konut sıkıntısı yaşanmasından dolayı ve merkezde bulunan, özellikle yeni konutların, depreme dayanıklı konutların fiyatlarının çok yüksek olması, yeni ev alacakların tercihini bu bölgede kullanmasına neden oluyor.Ayrıca, yine merkezde yüksek katlı bloklarda oturmak istemeyen, geniş bahçe ve geniş rekreasyon alanları içerisinde yaşamak isteyenler, bu bölgeyi seçiyor. Terrace Hayat projesi bu konsept üzerine yola çıkılarak hazırlandı. Yaşam alanları az katlı binaların arasında, geniş bahçe alanları içerisinde kurgulandı. Dışarıdaki yaşam ve içerideki yaşam alanları arasında bir bütünlük kuruldu. Binaların büyük bir kısmı 2 katlı ve az bir miktarı 3 katlı olacak biçimde planlandı. Projenin ana belirleyici tasarım ilkesi komşuluk ilişkileri üzerine kuruldu. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan komşuluk ilişkileri bu projede tasarımın ana ilkesini oluşturdu. Yan yana sıra evler halinde planlanan konutlarda, bu proje içerisinde yaşayan insanların, evlerine ulaşımları ve bahçelerinin kullanımı sırasında sürekli ilişki halinde olmaları düşünüldü. Ortak yürüyüş alanları ve rekreasyon alanları planlandı. Vaziyet planı kararları alınırken üst kot ile alt kotu birbirine bağlayan site içinde bir yürüyüş aksı oluşturuldu ve bu aks üzerinden sıra evlere ulaşım sağlandı.Bu sayede insanların evlerine ulaşımı sırasında birbirleriyle de iletişim halinde olmaları amaçlandı. Toplamda 90 adet yaşam alanının bulunduğu projede, 3 farklı bina tipi ve 4 farklı konut tipi planlandı. Bu şekilde farklı yaşam tarzları için farklı tipte konutlar oluşturuldu. 90 adet yaşam 14 blokta kurgulandı. A ve B tipi sıra evler bahçe kat, zemin kat ve çatı arası katından oluşturuldu. İlk iki katta farklı kotlarda bahçe alanları tasarlandı. Sıra evlerin girişleri zemin kattaki bahçelerden olurken, salonlar bahçe katında ayrı bir bahçe alanı ile ilişkilendirildi. Bu evler 2 kat ve çatı arasından meydana geldi. C tipi evler ise bahçe katı ve zemin katı bahçe düpleksi olarak, 1. kat ve çatı arası ise çatı düpleksi olacak şekilde planlandı. Bu evlerin ulaşımları yine dışarıdan ve ortak bir yürüyüş yolu üzerinden olacak şekilde planlandı.

 

Toplamda 15 adet B tipi sıra ev, 37 adet A tipi sıra ev ve 38 adet de C tipi sıra ev oluşturuldu. Projedeki bütün evler 2+1 ve 3+1 şeklinde planlandı. Arazinin var olan eğiminden yararlanıldı ve blokların yerleşimi çevre teşekkülü de dikkate alınarak, birbirleri ile ve topografya ile uyum içerisinde olacak şekilde planlandı. Bu 3 tip ev için vaziyet planında ve bina cephelerinde bir bütünlük oluşturuldu. Günümüz mimarisini yansıtan, modern ve süsten uzak, sadelik üzerine minimalist bir çizgisi olan cepheler tasarlandı.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 396. sayısında yayımlanmıştır.


“Terrace Hayat” - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Mimari Proje :

Taha Mimarlık

Yüklenici(ler) :

İnanlar İnşaat

Arsa Alanı :

22.545 m2

Toplam Peyzaj Alanı :

10.765 m2

Kapalı alan :

15.600 m2