Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Parsel İçi “Küçük” Dönüşüm-Mikroloft 1 / Yarasa

30 Ekim 2015
Cihangir’de yer alan iki küçük konut/apartman denemesinde, mekânlar küçüklüklerinin zaman içinde oluşturabileceği engelleri gidermek için çoğu yerde esnek kullanımlı olarak planlanmıştır.


Burada ele alınan yapılar var olan gayrimenkul normlarını ve klişelerini sorgulayarak güncel gereksinimlere yanıt veren, iki küçük konut / apartman denemesidir. Amaç, parsellerinin bütün kısıtlarına karşın belirli bir yaşam ve mekân kalitesini ait olduğu şehir dokusuna yabancılaşmadan ortaya çıkarmaktır. Her iki yapıda da oldukça küçük mekânlar söz konusu olduğundan iç mekânlardaki dolap ve mobilyaların da tasarım stratejisi, bu çalışmanın önemli bir parçasını oluşturmuş, ocak, eviye, buzdolabı, mikrodalga, bulaşık + çamaşır makineleri, ütü sehpası ve yatak gibi ekipmanlar üzeri katlanır kapaklarla örtülebilen 65 cm’lik dolap bantları içinde çözülmüştür. Her iki yapının iç mekânlarında betonarme duvarlar çıplak olarak bırakılmış, zeminlere ince bir mikrobeton katmanı uygulanmıştır. Mikroloft 1 / Yarasa 
Cihangir’de koruma bölgesi sınırları içinde yer alan ve taban alanı brüt 46 m2 olan, oldukça küçük bir parselde tasarlanmış olan bu konut yapısı, 2 adet tek gözlü bağımsız birimden, bodrum ve çatı düplekslerinden oluşur. Parselin ön cephesi oldukça dar olan sokak üzerinde mahremiyeti sağlamak için metal delikli katlanır kepenkler ile karakterize edilmiştir. Arkaya bakan cephenin egemen elemanı dikey kullanılan yarım cam tuğlalardan doğal ışık alan merdivenevidir. Mekânlar küçüklüklerinin zaman içinde oluşturabileceği engelleri gidermek için çoğu yerde esnek kullanımlı olarak planlanmıştır. Bodrum ve zemin katın birleştirilmesiyle elde edilen dairenin en önemli öğesi arka taraftaki artık alandan oluşturulan ve yaşam alanının devamı olarak değerlendirilen bir “patio” dur.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 398. sayısında yayımlanmıştır.


Parsel İçi “Küçük” Dönüşüm-Mikroloft 1 / Yarasa - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Proje Yeri :

Cihangir, İstanbul

Mimari Proje :

Can Çinici / Çinici Mimarlık

Statik Proje :

Galata İnşaat

Elektrik Projesi :

Galata İnşaat

Mekanik Projesi :

Galata İnşaat

Şantiye Yöneticisi :

Kubilay Yalçın

İşveren :

Urbanist Yatırım

Yapım Türü :

Betonarme

İnşaat Alanı :

220 m2

Proje Tarihi :

2011-2012

Yapım Tarihi :

2012-2013

Fotoğraflar :

Emre Yılmaz

Diğer :

Proje Asistanı:Selin Sürücü, Mobilya Teknik Tasarım:Batuğ Köprülü,