Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Bomonti Apartmanları

06 Temmuz 2015
Bomonti Apartmanları rasyonel kurgusu, modern, yalın mimari dili ve çevresi ile kurduğu ölçülü, saygılı ilişki ile Şişli’nin çok eskilere dayanan kent kültürünü bugüne uyarlamıştır.

İstanbul’un, Osmanlı’dan günümüze uzanan kentleşme sürecinin renkli simalarından biridir Şişli. 16. yüzyılda başlayan yapılaşma, 1870’teki büyük Beyoğlu yangınından sonra buraya yerleşen Levanten ve gayrimüslim nüfusla artmış, sanayileşme  hareketleri içinde Bomonti’de inşa edilen bira fabrikası ile Şişli aynı zamanda ticari bir merkez olmuştur. 1920’lerden başlayarak bahçe içindeki konaklar ve evler yerlerini apartmanlara bırakmış, bitişik düzendeki yapıların sokaklar boyunca devam ettiği bu yoğun kent dokusu içinde insanlar, aradıkları sükûneti, binaların arka bahçelerindeki avlularda bulmuşlardır.

 

Şişli Bomonti’de inşa edilen “Bomonti Apartmanları” kent içinde, çevre referansları ile biçimlenmiş bir konut kompleksidir. Projenin ana konseptini, Bomonti’nin yıllar içinde şekillenmiş kent hizaları, sokakları, ağaçları, duvarları, avluları, çevre yapıları, bunların gabarileri, özetle kent yaşantısı belirler. Bomonti Apartmanları rasyonel kurgusu, modern, yalın mimari dili ve çevresi ile kurduğu ölçülü, saygılı ilişki ile Şişli’nin çok eskilere dayanan kent -yaşantısını- kültürünü bugüne uyarlamıştır.Yapı kütlesi, var olan kent hizalarını devam ettirerek, arsa çeperlerinde, sokaklar boyunca bir çizgi oluşturur. Yapı, sokağa bakan cephesinde kentle, sokakla ilişki kurarken, bu çizgisinin içinde kalan geniş iç boşlukta -avluda- kendi sakin ve mahrem yaşantısını kurgular. Komşusu olan Notre Dame de Lourdes Gürcü Katolik Kilisesi, bahçe duvarı ve gabarisi ile hem yapı kütlesinin biçimlenişinde önemli bir tasarım verisi, hem de avlunun, peyzaj içinde yönlendiği çok özel bir panorama olmuştur. Arsanın paralel sokakları Kazım Orbay Caddesi ve Fırın Sokak farklı kotlarda olmalarına karşın yapının her iki sokakla da ilişkisi sağlanmış ve bir pasaj geçişle iki sokak avluya bağlanmıştır. Avludaki peyzaj, yapının çatı katlarında da devam eder. Geniş terasların yer aldığı bu katlar, kullanıcıları için keyifli mekânlar olmanın yanısıra, kütle algısının sürekliliğini kırarak, mimariyi de dinamik ve keyifli kılar.*Bu proje YAPI Dergisi'nin 374. sayısında yayımlanmıştır.


Bomonti Apartmanları - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Proje Yeri :

İstanbul

Mimari Proje :

DB Mimarlık & Danışmanlık Ltd. Şti.

Tasarım Ekibi :

Bünyamin Derman, Yiğit Öztürk, H.Can Özkan

Statik Proje :

Protek Proje, Teknik Müşavirlik ve Kontrollük Hizmetleri Ltd. Şti. (Strüktür Projesi)

Elektrik Projesi :

HB Teknik Elektrik Mühendisliği Proje ve Danışmanlık Hiz. San. Tic. Ltd. Şti.

Mekanik Projesi :

GN Mühendislik Taahhüt Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti.

İçmimari (iç mekan) Tasarım :

Toner Mimarlık İnşaat ve Ticaret A. Ş.

İşveren :

Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Tic. A.Ş.

Peyzaj Projesi :

Lal Bahçeleri

İnşaat Alanı :

17.125 m2

Fotoğraflar :

Gürkan Akay

Diğer :

Uygulama Projesi Ekibi: Meltem Öztürk (Proje Koordinatörü), M. Oytun Bilsel, Arzu Çetingöz Bayramoğlu, Miray Başaran Çağlar, Selma Hasanoviç