Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Kordsa Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi

mimarizm.com / 26 Eylül 2018
Piramit Mimarlık tarafından Teknopark İstanbul içerisinde hayata geçirilen Kordsa Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi'nde üretim, laboratuvar ve ofis alanları bulunuyor.

Kordsa Global’in kompozit teknolojileri üzerine araştırma geliştirme projelerini yapabileceği laboratuvar ve ofislerden oluşan karma kullanımlı yapı, Piramit Mimarlık tarafından, İstanbul Kurtköy’de bulunan Teknopark İstanbul alanı içinde tasarlanmıştır. 

İçerdiği teknik fonksiyonlar da göz önüne alındığında, yapının prizmatik kütlesel formu arazide konumlanmış bir makina gibi düşünülebilir. Koyu renkli ve yansıtıcı cam ve metal kaplamaların seçimi ve ağır görünümlü kütle, bu algıyı kuvvetlendiren etkenler olmuştur.

6.200 m2’lik dikdörtgen bir parsel üzerinde bulunan 17.000 m2 kapalı alana sahip Kordsa Global - Sabancı Üniversitesi Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi'nde; üretim, laboratuvar ve ofis alanları bulunmaktadır. Üretim mühendisleri, teknisyenler, doktora öğrencileri, öğretim görevlileri ve kuluçka firmalarının çalışanlarını bir araya getiren yapıda farklı grupların ihtiyaçlarına göre şekillenmiş özel mekânsal ayrışmalar kontrol altına alınmış ve bu da yapının kütlesine yansımıştır.

Yapı içinde iki kat irtifalı cephe hatları oluşturularak arkasında bulunan mekanların cephe ile doğrudan ilişkisi kesilmiş, bu sayede yüksek kütleye rağmen az katlı yapı algısı oluşturulmuştur.

Servis ve üretim hacimlerini içeren 1. bodrum ve giriş katlarındaki cephe, yansıtıcı camlarla kaplanarak daha opak bir görüntü elde edilmiş, buna karşılık ofislerin bulunduğu üst katlarda şeffaf camlı cepheler kullanılarak hem monoton bir formdan uzaklaşılmış hem de yapı içindeki insan hareketlerinin dışarıya yansıması amaçlanmıştır.

Yapının köşesindeki eğik saçak, kullanıcıları ve ziyaretçileri ana giriş lobisine çeken aykırı bir üç boyutlu eleman olarak düşünülmüştür.

Özel mekanik ve elektrik ihtiyaçları nedeniyle yapı düşeyde iki ayrı bölgeye ayrılmıştır. Mekanik ve elektrik ekipmanları bu senaryoya uygun şekilde 1. bodrum ve çatı katına yerleştirilmiştir. Çatıdaki mekanik tesisatı gizlemek için tüm yapı çevresinde genişletilmiş metal ızgaralar kullanılmıştır.İlk iki kat üretim odaklı iken 3. ve 4. katlarda laboratuvarlar, kuluçka odaları, toplantı odaları ve sınıflar yer almaktadır; 5. kat ise ofisleri ve ofislere ait sosyal alanı barındırmaktadır. Servis ve yük girişleri güneyde 1. bodrum katından yapılarak bina ana girişi ile ilişki tamamen kopartılmış ve yaya ile araç girişleri tamamen birbirinden ayrılmıştır.

 


Kordsa Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi - Çizimler - Resim Galerisi

Kordsa Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi - Fotoğraflar (Dış mekan) - Resim Galerisi

Kordsa Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi - Fotoğraflar (İç Mekan) - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Proje Yeri :

Kurtköy, İstanbul

Mimari Proje :

Mehmet Toydemir

Müellif Mimar :

Piramit Mimarlık

Statik Proje :

Balkar Mühendislik

Elektrik Projesi :

RT Mühendislik

Mekanik Projesi :

Detay Mühendislik

İçmimari (iç mekan) Tasarım :

Ayşe Toydemir Chamuleau

İşveren :

Kordsa Global

Peyzaj Projesi :

Spiga Peyzaj

Yangın Danışmanı :

Etik Mühendislik

Akustik Danışmanı :

MEA-akustik

Altyapı :

Mescioğlu Mühendislik

İnşaat Alanı :

17.000 m²

Proje Tarihi :

2014 – 2015

Yapım Tarihi :

2015 – 2016

Fotoğraflar :

Yerçekim Mimari Fotoğraf