Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Salute Bürosu

mimarizm.com / 15 Ocak 2016
Türkiye’de 2005 yılından başlayarak dünyanın önde gelen Dermotolojik Kozmetik markalarını çatısı altında toplayan Salute’nin, Maslak Eclipse Plaza’da yer alan yeni büro tasarımı ve uygulaması Udesign Mimarlık tarafından yapılmış. Projeyi, tasarım ekibinden dinliyoruz.

Büronun tasarımında çıkış noktası, farklı markaları bünyesinde bulunduran şirketin dinamik, rekabetçi ama bir yandan etkileşimli çalışma enerjisini projeye yansıtmaktır. Ana koridor çevresinde konumlanan alt markaların kendilerine ait kurumsallarına sadık kalmak tasarım aşamasında en önemli ölçütlerden biriydi. Çözüm olarak giriş, koridor ve dolaşım alanlarındaki konseptin marka alanlarına da yayılarak kullanılması, buna karşın markaların kurumsal renklerinin kendi alanlarında ön planla çıkartılarak özelleşmesi hedeflendi. Firmaların çalışma alanlarındaki renkli camlarla kaplı duvarlar, çalışma koltuklarında kullanılan kumaş renkleri, marka kurumsalına göre seçilmiştir.

Mekânların kurgulanması sırasında ortaya çıkan zorunlu koridor alanının uzunluğu, ilk aşamada zorlayıcı olsa da, ilerki aşamalarda ortaya çıkarılan hareketli duvar yapısı ile avantaja dönüştürülerek konsepti belirlemekte yardımcı olmuştur. Sıkıcı ve tekdüze uzun bir koridor yerine bağımsız açılar oluşturulmuş, zigzag yapısı, dinamizm ve hareketi vurgularken bütün mekânın karakterini de belirlemiştir. Plan üzerinde belirlenen bu hareketli çizgiler üçüncü boyuta da taşınmış, duvar çıtaları, tavan aydınlatmaları ve özel tasarım mobilyalarını mekânla uyumlu bir çizgiye çekmiştir.

Büro, girenleri yalın ancak dinamik bir giriş ve davetkâr bir dinlenme/bekleme bölümü ile karşılamaktadır. Giriş, koridor ve dinlenme/bekleme alanında zeminde kullanılan çapraz birleşimli halılar dinamizm kavramını güçlendirmiştir. Dinlenme alanı ev-büro duygusunu yakalayan bir konsepte sahiptir. Dinlenme alanının bir köşesinde yer alan masa ve oturma gurubu istendiğinde kayar katlanır duvarlı ve mutfak servis tezgâhından otomatik çıkan bölücü bir sistemle toplantı odasına dönüşebilmektedir. Büro içerisinde farklı senaryolara göre boyutları düşünülüp tasarlanmış 4 adet daha toplantı odası vardır. Dinamik yalın çizgiler bu alanlarda da kendini hissettirmektedir.

Genel müdür odalarında, kişisel renk, doku ve rahatlık tercihlerine göre, genel konseptin devamı 3 farklı dokuda mekân ortaya çıkmıştır. İtalyan mobilya tasarımları kullanılarak tasarlanan odaların her biri kullanıcısına ait gereksinimler gözetilerek tasarlanmıştır. Bu üç odada ve yönetim toplantı odası zemininde kullanılan lamine parke uygulaması, yönetim bölümünde daha sıcak, samimi bir ortam yakalanmasına yardımcı olmuştur.


Salute Bürosu - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
Künye
Proje Yeri :

Maslak, İstanbul

Tasarım Ekibi :

Umut Uzuner, Aziz Şınık, Türker Beyazoğlu, Gökçen Hotaman, Bihter Erdem Okumuş, Gülşen Taşlıçukur Bekdaş

Elektrik Projesi :

Keban Elektrik Elektronik Mühendislik

Mekanik Projesi :

Keban Elektrik Elektronik Mühendislik

İçmimari (iç mekan) Tasarım :

Udesign Mimarlık

İşveren :

Salute

Grafik Tasarım :

Reklamiş A.Ş.

Halı :

Petra Halı, Hüni Parke

Hareketli Mobilya :

Koleksiyon mobilya, Poltronafrau, Arketipo, Cattelanitalia, Zanotta, Cassina, Poliform

Proje Tarihi :

Ağustos 2014-Eylül 2014

Yapım Tarihi :

Eylül 2014-Ocak 2015

Fotoğraflar :

Gürkan Akay

Diğer :

Sabit mobilya: Abl Mobilya; Cam Alüminyum Uygulama: Batu Mimarlık, Epart