Megi Kids ve Play Kafe

mimarizm.com / 30 Aralık 2019
Çocuklara ve ebeveynlere yönelik bir aktivite mekanı Megi Kids ve Play Kafe’nin tasarımı ve uygulaması Studio EG Mimarlık’a ait.

Mimarları (Gökhan Gökhan, Emre Eslek) Megi Kids ve Play Kafe’yi anlatıyor

Müşterilerimizin beklentisi 0-6 yaş aralığında ki çocukların; eğlerenek öğrenme, sanatsal aktiviteler, atölye programları ve yoga vb. gibi çeşitli gelişimi etkileyen ve öğrenmeye açık duyusal, bedensel ve zihinsel atölye konsepti oluşturmak hedeflenmiştir. Aynı zamanda ebeveynlerinde dinleneceği ve çocukları ile birlikte zaman geçireceği bir mekan.

Megi’nin amacı; çocukların ebeveynleriyle veya onlar olmadan güvenle oynayabilecekleri, teşvik edici ve eğlenceli bir öğrenme ortamı sağlamaktır. Megi’de çocuklar; akranlarıyla tanışma, iletişim kurma ve yeni beceriler öğrenme konusunda etkileşimli bir fırsata sahip olurlar. Bu söylemlerden hareketle tasarladığımız mekanda ahşap ve yanında somon ve özel olarak bulduğumuz yeşil renklerimiz ile bir konsept oluşturduk. Renklerimizin anlamları ahşap ile birlikte eşit dağılımlarına özen gösterdik. Örneğin; Shopping alanı ve atölye alanlarını bölen çatı konseptinde hareketli bir kapımız var, konseptte çatıyı yani “barınağı” simgeleyen şeklimiz bize projenin çıkış amacını vermektedir. Bu şekli biraz soyutlayıp mekan kapılarında, duvar kaplamalarında kullandık. 

Barınak, korumak, sahiplenmek simgesi ile yola çıktığımızda; mekanın aslında koruyucu sahiplenen bir konseptte olması istedik. 

Oyun alanlarında renk dağılımında eşit şekilde kullanmaya özen gösterdik. Doğal ahşap kullanımı, mekanın sürdürülebilir doğallık içerisinde olmasını sağlamaktadır. Özel olarak tasarlanan oyun alanında soyutlanmış özel sıra dağlar grafiği ve soyut ağaç kitaplığımız, çocuklarımızın sosyal aynı zamanda çevre bilincini aşılamak olmuştur.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Künye
Proje Yeri :

Acarkent, Beykoz

Mimari Proje :

Studio EG Mimarlık

Tasarım Ekibi :

Emre Eslek, Gökhan Gökhan, Begüm Şenel

İşveren :

Megi Kids

Aydınlatma Projesi :

Atölye Aydınlatma

Ana Yüklenici(ler) :

Studio EG Mimarlık

Arsa Alanı :

400 m2

İnşaat Alanı :

300 m2

Sosyal Alan Mobilya :

EG Stüdyo Ahşap

Proje Tarihi :

2019

Yapım Tarihi :

2019

Fotoğraflar :

Alt Kat Photograpy