Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Unesco listesindeki Ohri ve Gölü

18 Mart 2014


Ohri'ye yaklaşırken ilk göze çarpan Ohri Kalesi oluyor. Tüm kente ve göle tepeden bakan kale, 11. yüzyılda Ohri'yi başkent olarak kullanan Çar Samuel 'in adıyla anılıyor. Kalenin bulunduğu tepenin yamaçlarına sıralanan güzelim Ohri evleri, adeta göle doğru akıyor.
        
Ohri Gölü, 1979 yılında Unesco Dünya Mirası Listesine dahil edilmiş. Kent ise 1980'de listeye alınmış. Ohri, Makedonya'nın sayfiye kenti olmasının yanında, dinsel özellikleriyle de dikkat çeken bir kent. Kiril Alfabesi'nin doğduğu yer olarak ünlenen kent, Ortodokslar için dinsel olarak çok özel bir yere sahip. Dinsel niteliği olan Kiril Alfabesi, göl çevresine kurulmuş yüzlerce kilise ve manastırın ortak dili olarak ortaya çıkmış.         

St. Kaneo, söz konusu kiliseler arasında en dikkat çeken kilise. Kentin görsel olarak markası haline gelmiş olan St. Kaneo Kilisesi göl kıyısına kurulmuş. Kiliseyi önemli kılan bir başka neden ise, 1994 yılında çekilen "Yağmurdan Önce" adlı filmin bazı sahnelerinin burada geçiyor olması.Bir söylenceye göre, Ohri Gölü çevresinde yılın her günü ibadet edebilmek için 365 adet kilise ve manastır bulunurmuş. Şimdilerde göl çevresinde 40 kadar kilise ve manastır olduğu biliniyor. Sadece Ohri kent merkezinde yaklaşık 10 kilise bulunuyor. St. Nikola ve Ayasofya kiliseleri, içlerinde en çok ziyaret edilenler.


Ohri üzerine temel bilgiler...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları