"Temel amacımız bir güç birliği oluşturmak"

29 Ekim 2019

NK: LOT’un kolektif yapısı mimarlık ortamı için ne ifade ediyor? 

EA: Biz 2013’de LOT’u kurduğumuz zaman bildiğim kadarıyla benzeri bir oluşum yoktu. Sadece mekan ortaklığı yapan bir oluşum değildik sonuçta ve belki de Türkiye’deki bu yaklaşımla kurulmuş ilk platformduk. Geçtiğimiz yazın başında ise Mimarlar Odası’nın bir etkinliği için İzmir’e gittiğimizde böyle bir ekibe rastladık. LOT’un farklı bir versiyonu gibi, kendi aralarında iş yapmaya çalışıyorlar, yarışmalara katılıyorlar. Hoşumuza gitti açıkçası. 

Sonuçta temel amacımız iş alanlarımızı açmak, birbirimize referansta bulunarak iş üretmekti. Bir güç birliği oluşturmak, gerekirse o işi beraber ekip halinde yapmak. Bu güçle kurulduğumuzun ikinci ayında ben gidip hastane projesine teklif verdim. Hastane yapmak bizim sektörde teknik anlamda büyük bir birikim gerektiren bir konu ama o cesareti kendimde görebiliyordum. Böyle bir şansım vardı çünkü kolektifimizde; 10 kişiydik ve hastane projesi üzerine çalışmış insanlar vardı. Büyük bir güç birliğiydi. Bu bağlamda LOT’u anlatma şansımız çok fazla olmadı. Öyle bir güdümüz de olmadı, bir ara çok çalıştığımızdan kafamızı kaldırıp, “biz şöyle bir şey yapıyoruz” deme şansımız da olmadı. İzmir’e gidip sunduğumuzda, oradaki öğrencilerinden birinin aslında böyle bir ekip oluşturma çabasını gördük. Başka arkadaşlarımızın geçen sene böyle bir girişim için çalıştığını gördük. Demek ki birçok meslektaşımızda bir güç birliği haline geçme durumu var. Günümüz şartlarının yanında iş yapma biçiminin bu yöne doğru kaymasından dolayı belki de.

: Aklında böyle bir girişim olan meslektaşlarımız varsa daha detaylı şekilde konuşabiliriz her zaman. Büyük ve nitelikli projeleri görünce herkes gıpta ediyor bu işi nasıl yapabilmişler diye. O yüzden kolektif olmak, birbirine destek vermek, biz de yapabiliriz böyle şeyler diyebilmek lazım -ki yapılabilir, yapılıyor da. 

EA: Saklayacak bir şey yok sonuçta, bu bir tarif de değil. Herkesle paylaşılabilir, herkes kendi kolektiflerini kurabilir ve daha sonra birlikte de iş yapılabilir. Benim için büyük bir tecrübe oldu. Ne yapıp ne yapamadığımı görebildim belli bir süre içerisinde. Şimdi olanları aktarıp başkalarının daha iyisini yapmalarını teşvik edebilecek bir hikaye diyebiliriz buna. 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :