Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Süheyl Uçar

23 Ocak 2020

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldum.İlk stajımı Deas Mimarlık ofisinde yaptım. Akabinde şantiye stajımı Suryapı’da yaptım. Daha sonra Mardin’de Mirmar mimarlık ofisinde yaz dönemi boyunca çalıştım.

2018 Eylül ayından itibaren de BINAA’da çalışıyorum. İş görüşmesi sırasında, Burak Bey’in ofisi ve mimari pratik içerisindeki prensiplerini aktarırken, tasarım ve uygulamayı ayrılmaz bir bakış açısıyla değerlendirdiklerinden bahsetmesiyle benim o zamana kadar benimsediğim mimari görüşüm değişti. Kendimi uygulama alanında geliştirmek isterken, bir anda tasarım disiplininin uygulama üzerindeki etkisinin farkına varmamla birlikte kendimi eş zamanlı olarak bu alanda geliştirmemin önemini fark ettim.

İçinde bulunduğumuz sosyokültürel çevre göz önüne alındığında yaptığımız işler çok değerli bir noktada konumlanıyor. Proje süreçlerini araştırma odaklı ilerletiyoruz ve herkes birbirinden besleniyor. Ofiste yatay hiyerarşi olması herkesin kendini rahatça ifade etmesine olanak sağlarken aldığımız sorumlulukları artırıyor. Bu durum süreç içerisinde çok fazla şey öğrenmemizi sağlıyor.  

Ofiste sorumluluğumda olan projenin her aşamasında bulunuyorum. Ofiste çalışan tüm mimarlar projelerin her detayına hakimler. Görev dağılımı maksimum verim esas alınarak yapılıyor. BINAA’da çalışırken ‘’her gün yeni bir şey öğrenme’’ şiarıyla çalışıyoruz. Bu konuda Burak Bey, ofise bir akademi gözüyle bakmamızı sağlıyor.

Hendek Camii projesinde tasarım sürecinde görev aldım. Şu an şantiyede çalışmalar devam ediyor. Sakarya’da kamusal ölçekte birkaç projede ve Çengelköy Konut Projesi’nde çalışma fırsatım oldu. Şu anda da SANMAR Yönetim Binası ile ilgili ekipte yer alıyorum.

Diğer projeler arasında da S2OSB projesi tasarımdan uygulamaya güzel bir örnek teşkil ediyor. Bu projede bulunan kişilerle tanışıp proje hakkında düşüncelerini dinledikten sonra daha çok keyif aldım. İnsanların mimarla çalışmayı öğrenmesi, öğrenmenin ardından ortaya güzel bir eser çıkması ve çıkan bu eserin kullanıcılarının mutlu olması keyif almak için yeterli olabiliyor.

S2OSB, iç mekan, Foto: Thomas Mayer


Burak Pekoğlu ile
BINAA Ekibi ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları