Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

“Rol kesmek istemiyorum”

08 Eylül 2009

Öğrenciyken kafanızda olan "ofis" kavramı ile şimdi mevcut olan ofis birbirine yakın mı?

Okuldayken kafamda bir ofis kavramı yoktu açıkçası. Okuldan sonra bulunduğum ofiste ise çok şey öğrendim. Fakat kendi atölyemin, başka ofis deneyimlerinden esinlenilmiş bir kurgusunun olmasını istemedim. Refleks olarak öğrendiğiniz ofisi oluşturmaya çalışıyorsunuz önce; plotter-printer almaya, maket atölyesi kurmaya ya da kalabalık bir ekip ile çalışmaya çabalıyorsunuz farkında olmadan. Fakat bu fikirlerin, sizin üretmeyi amaçladığınız çalışma ortamının gerçekliği içinde bir yeri olmadığını görüyorsunuz ve bunlar, bir süre sonra çalışmaz parçalar olarak çöpe atılıyorlar.

Tam da buradan hareketle NSMH'de geçirdiğimiz ofis deneyiminden buraya herhangi bir bilgi aktarmadım,  süreli yayınlarımız dahil atölyeye aldığımız kitapları bile değiştirdik.Ciddi misiniz?

Evet. Çünkü kendi olanaklarımızı üretmeye, çapımızı anlamaya çalışıyorum. Onun kadar üretmeye, kalıbımın adamı olmaya çabalıyorum. Şimdilik bu kadarım, fakat üreterek genişleyip; kendi çapımızın kurgusuna ulaşmayı, esnetebildiğim kadar da çeperlerimizi genişletmeyi hedefliyorum.

Üzerime bol gelen bir elbise giyip de rol kesmek istemiyorum.

Siz kendinize nasıl bir ofis mekânı yarattınız, peki?

Ofis kurgusuna ait organizasyon şeması ve donatılarımız olmadığı için, basit gerilla taktiğinde her işi yapacak bir biraradalık merkezi kurmaya çalışıyorum. "Atölye'yiz henüz.
Atölyenin devingen, daha dönüşüme açık bir yapısı var ve atölye bu çeperlerle sınırlı değil benim için.

Kolektif tavır ve işbirliğinin altını çizmek isterim burada. Bu işbirlikleri ile üzerinde çalıştığımız konular, kentte üreteceğimiz tartışmalar ve soracağımız sorular yeni ölçüler, ölçekler kazanıyor.  Her ölçek ise kendi organizasyonunu kendisi üretiyor, yani doğru kurgulanmış her "öz" kendi organizasyonunu kendisi üretiyor. Burada iyi bir öz üretebilirsek, bu öz kendi organizasyon şemasını, kendi ekip arkadaşlarını, kendi işbirliklerini kuracaktır, diye düşünüyorum.

O öz, sizden sonra da üretmeye devam edecek midir?

Zor soru. Öz için doğru sorular üretirsek şüphesiz edecektir.


Mert Eyiler ile iki saat...
Stajyer gözünden Mert Eyiler
İşler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları