Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Okuma eylemi için tüm konfor "Assouline"de

03 Mart 2011

2010 Kasım'ında İstanbullu kitap severlerle buluşan Fransız yayınevi Assouline, kentin en ilgi çekici kitabevleri arasında yerini aldı. Moda, sanat, mimarlık, seyahat gibi pek çok konuda koleksiyon değeri taşıyan kitaplara imza atan Assouline, okuma eylemine eşlik eden keyifli hediyelik eşyaları ile lüks kitabevi konseptini tamamlıyor.

Az önce kullandığımız "koleksiyon" ve "lüks" kelimeleri sizi korkutmasın zira Assouline'de oturup kitapları incelerken, bu nitelemelerin ortaya çıkan ürün ile doğrudan ilişkili olduğunu göreceksiniz.

Martine ve Prosper Assouline çifti tarafından 1995 yılında kurulan yayınevi; Paris, New York, Las Vegas ve Orange County'nin ardından beşinci mağazasını İstanbul'da açtı. Markanın Türkiye'deki isim sahibi İrem Kınay'ın girişimleri sonucunda Bebek'teki şubeye yeşil ışık açan Assouline'ler, yeni mağazanın konseptinden oldukça memnun kalmışlar.

"Kitabı sanata dönüştüren yayınevi" olarak tanıtılan Assouline'i ziyaret ederek, ortam ve yayınlar hakkında fikir edindik.

İçeri girdiğimizde etrafı saran tütsümsü kokunun, Assouline'in kendi ürünü olan "eski kitap" aromalı mum olduğunu öğrenince, kitabevinin esprili ayrıntılara ne denli önem verdiğinin ilk sinyalini alıyoruz. Üzerinde yazarların sözlerinin basılı olduğu buzlu cam bardak formundaki mumluklar, kitabevinin en çok satan ürünlerinden birisi. Ne de olsa eski kitap, deri koltuk, puro, pipo her yerde rastlanacak aromalar değil! "Peki eski kitap kokusu nasıl oluyormuş" diye sorarsanız, beklenenin aksine (!) kağıt yanığından çok karanfilimsi bir aroma şeklinde tarifleyebilirim.

Temel hedefimiz hediyelikleri sıralamak değil tabi ama hazır başlamışken tamamlayalım. Kitaplığına bilge bir hava katmak isteyenler için değişik formlu büyüteçler ve matbaa karakterlerinden oluşan kağıt ağırlıkları bulunuyor. Mektup kağıdı ve zarfından oluşan şık setlere, İstanbul mağazası için özel tasarlanan kaftan baskılı modelin eklendiğini öğreniyoruz.>>>>>


İstanbul'un kitapçıları, kitapçıların dünyaları...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları