Muhammet Albayrak

25 Temmuz 2019

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim. PDG Mimarlar’ın stajyer alım ilanını görünce başvuru yapmak istedim. Murat Bey’i ilk olarak okulumuzda yaptığı söyleşide tanımıştım. PDG Mimarlar’ın yaptığı projeleri de inceleme fırsatı bulmuştum. Daha sonra gelen geri dönüşle beraber süreç gelişti ve 1 Temmuz 2019’da da stajıma başladım. 

PDG Mimarlar’da genel olarak bize bir farkındalık ve mimari anlayış kazandırmak için çaba sarf ediliyor. Staj süresince projelerin her aşamasını detaylıca inceleyerek, farklı alanlarda uygulama öğreniyoruz. Mesleki yaşama başlamadan önce bu işleyişi inceleyebilme fırsatı sunulması stajyerler için çok önemli... Staja başvurmadan önce projeleri bildiğim için, yaklaşım olarak doğru bulduğum projelerin süreçlerine dahil olma fırsatı yakaladım. PDG Mimarlar bünyesinde gerçekleştirilen projelerin bağlamıyla olan ilişkisi, nitelikli konsept çalışmaları ve detaylı uygulamalarıyla alanında farklı olduğunu düşünüyorum. 

Stajyer olduğumuz için çok ağır bir iş yükümüz yok ama her projede, bizi değerlendirmek ve kendimizi geliştirmek için bir fırsat sunuluyor. Belirli bir düzen içinde işleyen bu sisteme biz de adapte olarak, proje yürütücüleriyle sürekli irtibat halinde çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Staj süreci boyunca, Murat Bey’den ve ofiste çalışan diğer mimarlardan öğrenmek istediğimiz her konuda yardım alıp, onların tecrübelerinden yararlanıyoruz. Yapmamız gereken ve ileride karşılaşabileceğimiz durumlarla ilgili daha önceden verilen bu bilgilerle ayrı bir farkındalık kazanıyoruz. 

Staja ilk başladığımda portfolyo üzerinde çalışmalar yaptım. Daha sonra EPP Yalova Termal Kent, EKV Kültür Merkezi projelerinde, proje yürütücüleriyle beraber çalışma fırsatı buldum. Yaptığımız işlerin uygulanacak olması biz stajyerler için çok önemli, en azından benim için öyle...

Her proje için yürütücülerin verdiği görevler üzerinden çalışmalar gerçekleştiriliyor. Çalışmalarımızı bitirdiğimizde proje yürütücüleriyle birlikte kontrolünü sağlıyoruz. Çalışma kısmında takıldığımız ya da çözümleyemediğimiz problemlerde, sürekli iletişim halinde olarak projelerin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlıyoruz. 

Staj sürem boyunca en çok Baltok Cami projesi içinde yer almaktan keyif aldım. Bu camiinin tasarım sürecinde; avludaki ağacın engellenmemesi ve göğe ulaşma arzusunun korunması, bana insanın da bir ibadethanede engellenmeme ve göğe ulaşma isteğini anımsatıyor. Bu projeyi beğenme sebeplerimin en önemlileri bu tasarım noktaları.


Kurucu Ortaklardan Murat Şahin ile
Tasarım Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :