Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

“‘Mimarlık yapı yapma sanatıdır’ mottosu ile işimiz yok; bizim işimiz fikir üretmek…”

12 Mart 2010


Katmanzaman. Aboutblank'in internet sitesinde "çevresinin görsel etkinliğine eklemlenerek var olabilen bir sistem" olarak tanımlanıyor.

Yaptığınız işler arasında "Entropi" isimli bir kısa film ve "katmanzaman" adlı bir sergi önerisi var. Bu gibi –ufak ölçekli dahi olsa- disiplinler arası işler yapmaya meraklı mısınız?

EV: Biz dört kişi olduğumuz için hepimizin de farklı ilgi alanları var. Bu sözünü ettiklerinizle daha çok Ozan ilgiydi, işin yönetmenlik kısmını o yaptı.

HSG: Mesela "katmanzaman", İstiklal Caddesi için düşünülmüş bir fikirdi. Gene oradaki akış ile ilgiliydi.

GK: Genellikle bu gibi fikirleri çevreye atıp, karşılığını almaya çalışıyoruz. Olumlu bir karşılık aldığımızda devamı da geliyor. Örneğin kısa film çalışmalarına devam ediyoruz. Bienaller ile ilgili belli başlı mekanlar ve yerleştirmeler üzerine bir takım fikirler geliştiriyoruz. Bazılarında da aldığımız tepkileri değerlendiremeyeceğimizi düşünüyor, daha iyi sunabileceğimiz ileriki bir zamana bırakıyoruz. "Mimarlık yapı yapma sanatıdır" mottosu ile çok da işimiz yok; bizim işimiz fikir üretmek… Tüm bu eylem de film, yapı ya da kitap üzerinden gelişebilir. Hepsine çok yakın durduğumuz söylenebilir; sadece araçlar ve ortamlar değişiyor.

EV: Çok fazla eskiz var aslında ortada, sadece zamanlarını bekliyorlar. (gülüyorlar)

GK: Tüm bu farklı faaliyetler için ise elbette mimarlıktan besleniyoruz. Çünkü hepimiz en fazla bu mesleğin içindeyiz. Sonuç olarak da başat konu, hep mimarlık üzerinden besleniyor. Kısa film de mimarlık ile ilgili oluyor. Disiplinler arası değiş tokuşlardan da mümkün olduğunca faydalanmaya çalışıyoruz. Tüm bunlara 2-3 senelik bir kurulum aşaması olarak bakıyoruz aslında. Bu esnek yapıyı koruyabilirsek, ileride çok farklı yönlerle iletişime girebilen bir çalışma ortamına sahip olabiliriz.


Aboutblank Nasıl Bir Ofis Kurgusu Düşlüyor?
Aboutblank İsminin Olanakları ya da Olanaksızlıkları...
Şu Anki Esas Faaliyet Alanı: Yarışmalar
Mimarlık Üretimi Süreçleri ve Dinamikleri Üzerine
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları