Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Landschaft Park – Kuzey Duisburg

04 Şubat 2016

İlk durağımız yirmi yıllık dönüşüm-planlama ve yeniden işlevlendirme sonucunda son derece etkileyici bir parka çevrilmiş bu eski demir-Çelik fabrikası. 180 hektara yayılan arazisi ile yürüyüş-bisiklet meraklılarına olduğu kadar yılın önemli bölümünde sanatseverlere de hizmet veriyor. Tıpkı gezimiz boyunca ziyaret ettiğimiz diğer müstafi endüstri alanları gibi.

Maden eritme ocağı - Landschaft - Duisburg

Ocak tepesinden görünüm - Landschaft - Duisburg

Eski depodan yeni sergi alanına - Landschaft - Duisburg

Ruhrtrieannale etkinlikleri ile bezenmiş parkın içinde bulunan maden eritme ocağına tırmanıp, yukarından güzel bir Ruhr havzası pozları alabilirsiniz. Hava kararınca, tesisteki yapılar aydınlatma ve ışık oyunları ile rengarenk hale getiriliyor. Her yıl 250 etkinliğin düzenlendiği parkı 1,100 milyon kişi ziyaret ediyor.

Renkli tribün - Landschaft  -Duisburg

Avrupa’nın en büyük yapay tırmanma alanları ile kapalı mekan dalış alanı da burada.. Tırmanma alanları ve dinlenme evi Almanya Dağcılık Federasyonu tarafından yaptırılmış. Duisburg’un, bir dağı bile olmayan Ruhr’da ülkenin en kalabalık dağcı grubuna ev sahipliği yapması da enteresan. Geçmişte gazometre olarak kullanılan büyük tank ise şimdi içinde küçük uçaktan telefon kulübesine, arabadan bisiklete kadar dalgıçların seveceği birçok malzemenin yerleştirildiği bir su tankına dönüşmüş durumda. Parkın içinde akan ve15 yıl içinde 6 milyar dolar harcanarak temizlenen derede şu anda devasa balıklar yüzüyor ve kenarlarında seyir yerleri oluşturulmuş.

Tırmanma alanı - Landschaft - Duisburg

Landschaft - Duisburg

Sumo güreşçisi ile opera sanatçısını, dalgıç ile kaya tırmanışçısını, heykeltıraş ile tiyatro sanatçısını aynı ortamda toplayan çok fonksiyonlu bir kültürel etkinlik alanı. Mekanın düğün ve nişan törenleri için de tercih edildiğini ekleyelim. Rehberimizle Soma faciası muhabbeti de yapıyoruz. Zira madencilerin hafızası (kapatılmış olsa bile) ortak çalışmaya devam ediyor.


Bölgenin Öne Çıkan Müzeleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları