Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Koordinatörler, super-smanettoni’ler ve smanettoni’ler

05 Şubat 2016

Lofoio'yu şu an kimler kullanıyor? Ekibinizi tanıyabilir miyiz?

MS: Mesela Boran diye bir tip var (gülüyoruz). Şaka bir yana, ekip zamanla şekillendi. İlk önce ben ve Lucio vardık. Kısa süre sonra Francesca ekibe dahil oldu. Becerilerimiz biraz vahim (gülüyor). Ben mimarım, mimari illüstrasyon ve 3d modelleme yapıyorum. Altı yıldır da co-working ve Fablab Firenze ile uğraşıyorum. Lucio ise bilişim, programcılık ve donanım ile ilgileniyor. Kendisi aynı zamanda Fablab’in koordinatörü.

FL: Ben de Mattia gibi mimarım fakat daha çok mimari projelerle ilgileniyorum. Auto-construction benim için bir tutku, bu yüzden bu ekibe dahil oldum. Mattia’yla daha önce yaptığımız projeler vasıtasıyla tanışıyorduk. Bir akşam, benim gerçekleştirmek istediğim bir auto-construction projesi ile ilgili olumsuz biten bir toplantı sonrası sokakta karşılaştık. Amacımız, insanları üretime dahil etmeyi hedefleyen, en basit tanımıyla kendi ev tamir ihtiyaçlarını yapmalarına yönelik bir eğitim dizisi hazırlamaktı. Böyle bir toplum ve şehir oluşturma fikri çok ilgimi çekiyordu fakat projeyi gerçekleştirmek için bir mekana ihtiyacım vardı. Toplantıyla alakalı Mattia’ya dert yanarken “gel birlikte yapalım” dedi. Ben de böylece Lofoio’ya dahil olmuş oldum. İlk ekip böyle oluştu diyebiliriz.

Üçümüz yani koordinatörler haricinde, mekanı kullanan “super-smanettoni” ve “smanettoni” diye adlandırdığımız iki grup var. Super-smanettoni’ler anahtarı olan ve mekana serbest erişim hakkına sahip kişiler. Bunların büyük çoğunluğu mimarlık ve tasarım okumuş, el işleriyle ilgilenen, yetenekli, yaratıcı, farklı materyallerle çalışan yeni nesil zanaatkarlar. Bu grup zaman içinde değişip şekillenmeye başladı. Lofoio’ya gelen çoğu insan sabit olarak burada çalışmadığı için mekan sürekli değişim halinde. Herkes yaptığı projelerle arkasında bir iz bırakıyor bu atölyede. 

Super-smanettoni'ler

Smanettoni'ler ise, mekana serbest giriş hakkı olmayan, hobici diye tanımlayabileceğimiz, düzenlenen etkinliklere, workshoplara katılan insanlar. Bunlar super-smanettoni grubu kadar yaratıcı ve üretken değiller mekanda. Büyük çoğunluğu kadınlardan oluşuyor, bunun en büyük sebebi de DIY (Kendin Yap) projelerinin kadınlar için daha cazip olması. Akşam işten çıkıp bu etkinliklere katılmaya daha yatkın oluyorlar erkeklere göre. Akşam etkinlikleri, sinemaya veya dışarı çıkıp gezmeye alternatif imkanlar sunuyor insanlara.

Smanettoni'ler

Aslında bizim yaptığımız üretimin süreçlerini göstermek ve bunu katılımcılara yaratıcı bir şekilde tecrübe ettirmek. Bu girişimimiz bir farkındalık yaratmış durumda, insanların ilgisini çekiyoruz ve yavaş yavaş şekillenen bir topluluk oluşmaya başladı. Onların merakları ve geri dönüşleri doğrultusunda büyümeye devam ediyoruz.

MS: Burası garajı veya atölyesi olmayan, profesyonel becerilere sahip olmayan insanlara ev sahipliği yapmakta. Yani bir grup profesyonel zanaatkarın ortak kullandığı bir atölye değil. Pratik ve basit projelerini gerçekleştirmek isteyen, zaman ve malzeme anlamında büyük bir yatırım yapmayan insanlara olanak sağlayan bir atölye.


 


Floransa'da Yeni Nesil Zanaat Üzerine...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları