Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Kentin kalbinde doğal bir "Patika"

03 Mart 2011

Nişantaşı'nın dört mevsim faydalanılabilen kentsel açık alanı Milli Reasürans Pasajı'nın alt katında, 2003 Haziranı'ndan bu yana hizmet veren Patika, yayın çeşitliliği ve sıcak ortamı ile dikkat çekiyor.

Yüksek tavanı, ahşap parkeleri ve aydınlık ışığı ile müşterilerine aradıklarını bulmaları için gerekli huzuru ve konforu sunan Patika, bölümleri belirten etiketler eklemektense, okura keşfetmenin mutluluğunu yaşatmanın derdinde.

Kalem, defter gibi kitap ile alakalı kırtasiye ürünlerini, kitabevinin sihrini bozmadan dengeli oranda bulunduran Patika'da, kitapları sindire sindire incelemek isteyenler için kafeye de yer ayrılmış.


Nişantaşı'nda maliyetlerinin daha yüksek olması nedeniyle cadde yerine Milli Reasürans Pasajı'nı tercih ettiklerini belirten Müslüm Uzun, pasajda bulunmanın bir avantajının da hava şartlarından daha az etkilenmek olduğuna dikkat çekiyor.

Kişisel tercihinin ağırlıklı olarak, "rare book" (nadir kitap) olarak adlandırılan, sınırlı sayıda üretilen ya da baskısı tükenmiş eski tarihli yayınlara yer vermek olduğunu söyleyen Uzun, bunun dışında raf değeri olan her türlü kitaba yerleri olduğunu da ekliyor.

15 yıldır kitapçılıkla uğraşan Uzun'un mekana ve mimarlığa ilişkin görüşleri ise şu yönde:

 "Kitabevlerini keyfili kılan şeyin mekanın aurası olduğuna inanıyorum. Mimarlık ise buna sonradan ekleniyor. Sadece mimarlık ya da sadece kitabevinde çalışanlar bunu yaratmada yeterli değil. Önemli olan ekibin ve sunumun bir arada başarılı bir şekilde kotarılması."

Çeşitlerini sürekli artırdıklarını ama sahip oldukları alanı yeterince fonksiyonel kullanamadıklarını belirten Müslüm Uzun, bu sene içinde bir mimarlık ofisiyle işbirliğine gideceklerinin sinyalini de verdi.

Kitapları tanımlamaya ve gruplamaya gerek görmedikleri için raflarda etiket sistemi kullanmadıklarını ifade eden Uzun, kendileri için asıl önceliğin insan ilişkileri olduğunun altını çizerek, Nişantaşılı okurun alacağı kitabı önceden seçerek buraya geldiğini, dolayısıyla bunun karşılığında fazladan bir hizmet beklediğini de sözlerine ekledi. Talep ağırlığının ise edebi eserlerden yana olduğunu öğrendik.

Moda, sanat, mimarlık, gibi farklı ilgi alanlarından bol çeşitte kitaba ulaşabileceğiniz Patika'da ayrıca yabancı dilde dergilere de rastlayacaksınız.

 


İstanbul'un kitapçıları, kitapçıların dünyaları...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları