Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Jahrhunderdthalle Bochum

04 Şubat 2016

'Kültürün endüstriyel katedrali’ olarak anılan mazinin demir-çelik fabrikası (içindeki gaz ve elektrik santrali ile birlikte) Avrupa’nın en temel endüstri alanlarından biriyken şimdi en etkileyici konser salonu ve parkına sahip bir alana dönüşmüş. İşletilmesine 1968’de son verilen fabrikanın 1993 yılında tesis içinde bulunan yaklaşık 9 bin metrekarelik büyük salonu (ki 1902’de Düsseldorf’taki bir sergi için sergi alanı olarak inşa edilmiş) temizlenip çok kapsamlı bir etkinlik alanına dönüştürülmüş- ki biz de burada tiyatro izledik. Bochum’da The West Park projesinin merkezi olan Jahrhunderdthalle (yani Yüzyılın Salonu) 2003’te tamamen yenilenerek 'Ruhrtrieannale'nin müzik ve tiyatro festivalinin başlıca merkezi olmuş durumda.

Jahrhunderdthalle Bochum Endüstri parkı 

Jahrhunderdthalle-Bochum'daki kulelerden biri

Hemen konser salonunun altında yer alan bodrum katındaki eski depolar ise özel ışıklandırmalar ile performans alanlarına çevrilmiş.

Bodrumda ışık oyunları - Jahrhunderdthalle - Bochum

Işık oyunları - Jahrhunderdthalle - Bochum

Bira ve hangar -  Jahrhunderdthalle - Bochum

Fabrikanın hem mazisi hem de eski sahibinin şöhreti de pek parlak değil. II.Dünya savaşı sırasında savaş endüstrisine ciddi mühimmat sağlayan tesisin bir kısmı üretim aksamasın diye yerin altına alınmış. Şirketin eski sahibi Hitler’in yakın arkadaşı ve Nazi destekçisi.
Hatırlatmaya gerek yok herhalde; Almanya’nın kömür, çelik, gaz, elektrik ihtiyacının uzun yıllar sağlandığı temel havzadayız. Haliyle, savaşın sonuna doğru tüm gezdiğimiz yerlerin nasıl bombalandığı tahmin edilebilir. Şehir merkezlerindeki birçok alan resmen yeniden inşa edilmiş.
 


Bölgenin Öne Çıkan Müzeleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları