Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

İstiklal Marşı ilk kez burada okundu!

16 Eylül 2014

Kastamonu Kalesi kentteki ilk durağınız olmalı. Böylece şehrin tamamını görebilir, coğrafyasını kolaylıkla kavrayabilirsiniz. Kentin batı yakasının yaslandığı kaya kütlesi üzerine MS 12. yüzyılda inşa edilen kale, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde birçok kez onarım görmüş.Kentteki önemli eserlerin birçoğu Kastamonu'nun merkezi sayılan Nasrullah Meydanı'nın çevresinde toplanmış durumda. Nasrullah Camisi başta olmak üzere Münire Medresesi, Aşirefendi Hanı, Kurşunlu Han, Yanık Han meydanın etrafındaki tarihi yapılardan bazıları. Ticari ve sosyal olarak geçmişte olduğu gibi günümüzde de kentin kalbi burada atıyor.


                 


1506 yılında yapılan Nasrullah Camisi kentin en büyük camisi. İlk yapıldığında 6 kubbeli olan cami, 1746 yılında genişletilerek 9 kubbeli hale getirilmiş. Caminin içinde yer alan hatlar ve süslemelerin güzelliği dışındaki asıl önemi, Milli Mücadele yıllarında Mehmet Akif Ersoy'un Kurtuluş Savaşı'na destek toplamak amacıyla burada vaaz vermiş olması.

Ayrıca İstiklal Marşı mecliste kabul edilmeden önce ilk olarak bu camide okunmuş. Halk arasında caminin, meydanı süsleyen iki kubbeli şadırvanından su içenlerin yedi kez Kastamonu'yu ziyaret edecekleri ya da buraya yerleşeceklerine dair bir inanış var.


*

Nasrullah Camisi'nin hemen arkasında yer alan 1746 yılına tarihlenen Münire Medresesi restore edilerek 2001 yılında el sanatları çarşısına dönüştürülmüş. Medrese de bulunan dükkanlarda Kastamonu ve çevresine ait ahşap işlerinden, dokumaya kadar pek çok geleneksel ürün satılıyor.Adım Adım Kent Keşfi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları