Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

“Co-working space’lerin tasarımında insanların rahat sosyalleşebilecekleri mekanlar yaratmak önemli”

09 Mayıs 2017

TTŞ: Ofisin tanınırlığını arttıran en önemli proje sizce hangisiydi? 

GC: Youth Republic gerçekten de çok ses getirmişti. 

Youth Republic

TTŞ: Hangi yıldı? 

GC: 2010 yılıydı, o zamanlar ‘co-working space’ler daha yeni yeni ortaya çıkıyordu. 

Youth Republic

TTŞ: Ortaklaşa çalışma alanlarını düzenlerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Co-working space’lerde özellikle verilen brieflerin ortak noktaları var mı?

GC: Artık kimse sıkıcı ofislerde emir komuta zincirinde çalışmak istemiyor. Gençler  daha girişimci... Yaratıcı fikirler ortaya koyarak kendi işlerini yapmak istiyorlar. Co-working space’ler küçük ve orta  ölçekli start-up’lar için çok uygun. Uygun bir maliyetle bir ofisin tüm konforuna sahip olabiliyorsunuz. Bu tabii ilk kez Türkiye’de kullanılan bir sistem değil; öncelikle Los Angeles’ta başladı... O kadar yaygınlaşmış durumda ki Tom’s ayakkabı mağazasının bile küçücük bir kafesi var, 10 kişi laptop’unun başında çalışıyor. 

Kolektif House’un ikinci bölümünü tasarlamadan önce Amerika ve Avrupa’da birçok projeyi inceledik, gezdik. Co-working space’lerde ofis tipleri genellikle standart tipte, bu yüzden de kullanıcıya farklı deneyimler yaşatacak toplantı odaları ve ortak kullanım alanları kurgulamak çok önemli. İkinci olarak sadece cezbedici mekanlar tasarlamak da yetmiyor, yönetim tarafından bir sinerji yaratılması da çok önemli. Kolektif House’un başarısının kaynağı kullanıcıları için sürekli etkinlikler yaparak networking sağlayıp yeni iş hacimleri yaratmasından kaynaklanıyor. Herkes için win-win durumu var. Firmalar birbirleriyle iş yapmaya başlayarak, birbirlerinin hacimlerinden de yararlanıyorlar. O yüzden bence Kolektif House her şeyden önce başarılı bir girişim.  

Youth Republic

TTŞ: İş kurarken riski de azaltmış oluyorsun bir anlamda... 

GC: Kesinlikle. Bir masa kiralayıp çalışmaya başlıyorsun. 

TTŞ: En son Google ofisleriyle ilgili yazı yayınlamıştık. Yapılan bir çalışma sonrasında Google ofislerindeki kaydırakların çalışanlar tarafından çok da kullanılmadığı ortaya çıkmış. Bir süre sonra ofisteki eğlence fikri biraz da zorlama gelmeye başlamış insanlara... 

GC: Co-working space’lerde eğlence değil, daha çok insanların birlikte sosyalleşebilecekleri alanlar öne çıkıyor aslında. İnsanların rahat sosyalleşebilecekleri mekanlar yaratmak önemli burada.  


Gülşah Cantaş İle
Tasarım Ekibi ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları