Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

“Burası yaratıcı bakış açısına sahip insanların hakim olduğu bir mahalle”

05 Şubat 2016

Lofoio ne zaman, hangi amaçla kuruldu? İsmin özel bir anlamı var mı?
 
Francesca Lupo:
2013 yılında fakat 2014'te tam olarak faaliyete geçtiğini söyleyebiliriz.

Mattia Sullini: İlk etapta amaç Fablab Firenze'ye alternatif olarak daha küçük, teknolojiden çok el sanatları ve zanaatın ön plana çıktığı bir 'makerspace' yaratmaktı. Yani atölye için el aletleri ve makinaları barındıran ve bunları kullanan bir zanaatkarlar toplumu oluşturmaktı. 

İsim babası ise kuruculardan Lucio. Lofoio, Floransa lehçesinde “bunu ben yaparım, ben çaresine bakarım, ben hallederim” anlamına geliyor. Günlük dilde çok kullanıldığı için bir motto halini almış durumda Floransa’da. Aslında halledilmesi gereken bir işe karşı bir tavır bu insanlar için. Yani kim bir işin altına elini sokacaksa “lofoio!” ifadesini kullanır. Biz Floransalı olmasak da mekanımız bir Floransa mahallesinde yer aldığı için bu ismi kullanmaya karar verdik.

Peki atölyenin yerini nasıl seçtiniz? Öncelikleriniz neler oldu?

FL: Yer seçiminde biraz benim etkim oldu. Öncelikli kriterimiz mekanın Floransa’nın merkezinde ve eski zanaat kültürünü barındıran, mevcut zanaatkarların bulunduğu bir bölgede olmasıydı. Çünkü direkt bölgedeki zanaatkarlar ile birlikte çalışan ve işbirliği yapan tarzda bir alan oluşturmak istiyorduk. Bu mekan da boyutuyla, konumuyla, sokağa bakan vitriniyle, hatta tavan yüksekliğiyle tipik bir Floransa atölyesi niteliğini taşıyor.

Mattia’nın buraya yakın bir 'co-working' (ortak çalışma) alanı olduğu için bölgeyi az çok tanıyordu. Şu anda bu bölge yeni nesil zanaatkarlarla tekrar yapılanmaya başlamış durumda. Hatta geçtiğimiz sene “Arnold” adında bir network oluşturmaya başladılar. Lofoio'ya mekan aradığımız dönemde kendi stüdyomu da taşıma niyetindeydim. Daha önce bu bölgede çalışmadığım için buradaki hareketlilikten Arnold sayesinde haberdar oluyordum. Burası gerçekten yaratıcı bakış açısına sahip insanların hakim olduğu bir mahalle ve bu faktör yer seçimimizde çok etkili oldu.


Floransa'da Yeni Nesil Zanaat Üzerine...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları