Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

2004'ten Bugüne: Tüm Aktörleri ve Süreçleri ile Demirören AVM

05 Mayıs 201120 Eylül 2010
İstanbul Yenileme Kurulu, yapılan cephe revizyonunu onayladı.


28 Ekim 2010
Günay: "Gereği Yapılır"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Radikal Gazetesi'nin haber bombardımanın ardından bir grup müfettiş görevlendirildiğini ve kurul kararlarında bir yanlışlık bulması halinde öncelikle inşaatın durdurulabileceğini ve uygunsuzluk kesinleştiğinde de "gereğinin yapılabileceğini" vurguladı.

29 Ekim 2010
Demirören: "Tek hatamız, işin uzaması"

Beyoğlu'nda yükselen Demirören AVM inşaatına, Tayfun Demirören'den "Kanunsuz hiçbir şey yapmadık" savunması geldi. Demirören "Belki tek bir hatamız var. Bu iş çok uzadı" diyordu.

8 Kasım 2010
Yenileme Kurulu'ndan Durdurma Kararı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talebi üzerine konu hakkında detaylı bir rapor hazırlayan 2 No'lu Yenileme Kurulu, uygulamanın durdurulması ve aykırı kat/cephe bileşenlerinin yıkılmasına hükmetti; sorumlular için suç duyurusunda bulundu.

17 Mart 2011
Demirören Açıldı

Yanındaki tescilli bina Serkil Doryan'ın neredeyse iki katı yüksekliğe ulaşmış olan "beyaz hayalet" Demirören, 17 Mart'ta alelacele ve sessizce açıldı. İçinde, Virgin dışında Türkiye'ye ilk kez giren Sephora ve Akmerkez'den başka hiçbir şubesi bulunmayan Arby's vardı. Beyazlığı ise "bir seneye eskimiş rengine kavuşacak" yorumunu aldı.

17 Nisan 2011
Emek için Toplanıldı, Demirören Yuhalandı

Emek Sineması'nın kapatılmasını protesto etmek için düzenlenen eylemde, Demirören AVM de protesto edildi. Taksim'deki Tramvay Durağı'nda toplanan eylemciler, düdük ve bando ile sloganlar eşliğinde Emek Sineması'na yürüdüler ve "Emek açılsın, Demirören yıkılsın" dediler.

17 Nisan 2011
Kültür Bakanlığı'ndan Suç Duyurusu

Kültür Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, Yenileme Kurulu raporundan yana bir dil kullanarak AVM'nin üçte birinin yıkılmasına hükmetti; "Yenileme Alanı Koruma Kurulu üyeleri, Beyoğlu Belediye Başkanlığı'nın üst düzey yetkilileri ve Demirören AVM'nin sahipleri hakkında savcılığa suç duyurusunda" bulundu.


Mahallenin "Yenisi" Demirören Kronolojisi
Projenin Eski Müellifi Han Tümertekin
Karar Vericilerden...
Demirören Raporları
STK'lardan Demirören Tepkileri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları